W imieniu zespołu tłumaczy zapraszam do kolejnego odcinka tygodnika Debiana.

Witaj w czternastym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Ostatnio światło dzienne ujrzał Hurd w postaci płytu CD typu live, dla każdego kto chciałby go wypróbować bez potrzeby instalacji systemu. W trakcie wystawy CeBIT, Nočl Köthe poinformował o tym, że ostatnio kilka agencji rządowych przesiadło sie na Debiana. Kenshi Muto zarejestrował instalację dystrybucji Debian Sarge, co można obejrzeć przez telnet.
Użyj źródeł, Luke. John Goerzen zaproponował podejście ,,źródło-centryczne” do złagodzenia problemu z synchronizacją wszystkich architektur oraz zaoszczędzenia przestrzeni dyskowej na serwerach lustrzanych. Wouter Verhelst zaznaczył, że jedną z najważniejszych przyczyn atrakcyjności Debiana jest to, że nie trzeba czekać aż coś się zbuduje jeśli nie jest używane. Propozycja ta upodobniłaby Debiana do dystrybucji Gentoo.
Dlaczego obługiwać firewall? Thomas Bushnell zastanawiał się dlaczego prospekt z Vancouver wymienia obsługę firewalla jako podstawowe wymaganie dla portu, który ma być umieszczony w wydaniu. Joel Aelwyn wyjaśnił, że prawdopodobnie spowodowane jest to tym, że komputer buildd musi potrafić pracować z firewallem aby móc działać w tak nieprzyjaznym środowisku jakim jest Internet.
Emulacja architektur. Gunnar Wolf zaproponował emulację wolniejszych architektur na szybszych komputerach wykorzystując w tym celu jeden z wielu emulatorów dostępnych w Debianie. Peter De Schrijver dodał, że choć metoda typu cross-compiling z narzędziami distcc lub scratchbox byłaby szybsza to budowanie odbywałoby się w dalszym ciągu na docelowej architekturze i tam byłyby uruchamiane nowo stworzone programy.
Lepsza obsługa środowiska chroot. Jorge deLyra zaproponował dodanie do skryptów startujących lepszej obsługi środowiska chroot tak by nie uruchamiały się w nim demony. Henning Makholm poprosił Jorge’a o napisanie odpowiedniego dla środowiska chroot skryptu policy-rc.d. Udokumentowano to w /usr/share/doc/sysv-rc/README.policy-rc.d.gz.
Obsługa funkcji startowych LSB? Thomas Hood zastanawiał się czy Debian powinien zastosować funkcje startowe LSB. Javier Fernández-Sanguino Peńa dodał, że aktualnie skrypty znacznie się różnią. Jak zauważył Wouter Verhelst , wbrew powszechnemu przekonaniu, wyjście skryptów startujących można zapisywać do logów.
Przyczyna usunięcia pakietu. Frank Küster zastanawiał się jak można uzyskać informację o przyczynie usunięcia pakietu z dystrybucji testowej. Jeroen van Wolffelaar przyznał, iż istotnie taka informacja nie jest jeszcze dostępna. Niedługo do informowania o takich sprawach powinna być używana nowa lista debian-testing-changes.
Poważny zator w strukturze Debiana. James Troup poinformował o poważnych problemach z jednym spośród serwerów Debiana. Gdy znaleziono rozległe uszkodzenia danych na jednej z partycji, komputer został odłączony od sieci. Część usług została już przeniesiona i odzyskana, niemniej jednak deweloperzy w dalszym ciągu muszą sprawdzać pliki w swoich katalogach domowych na swoich komputerach. Awaria oznacza również, że to wydanie DWN nie jest dostępne na stronach internetowych Debiana po rozesłaniu go przez pocztę elektroniczną.
Aktualizacja stanu wydania. Andreas Barth przesłał kolejną aktualizację stanu dla wydania Sarge. Zawarł w niej również ostatnie wezwanie do opieki nad łatkami i aktualizacjami 80386. Brak odzewu spowoduje, iż ta pod-architektura będzie w całościości wyłączona. Andreas spodziewa się również szybkiego zamrożenia dystrybucji testowej gdy zaktualizuje się architektura arm.
Projekt Debian przyjaźniejszy? Hanna Wallach napisała essej o czynieniu Debiana przyjaźniejszym miejscem zarówno dla kobiet jak i meżczyzn. Zadziwiająco wielu mężczyzn bierze udział w projekcie Debian Women ze względu na znacznie bardziej pozytywną i przyjazną atmosferę niż na innych forach Debiana.
Pomoc dla zepołu GNOME. Jordi Mallach poprosił ludzi, którzy czytają, testują i komentują o pomoc w zakresie prawidłowości zarejestrowanych błędów dla kilku pakietów GNOME. Zwykłe tworzenie pakietów oprogramowania nie okazało się wielkim problemem, z wyjątkiem sytuacji zręcznych aktualizacji i zmian na pakiecie. Natomiast borykanie się z dużą ilością zgłoszeń błędów jest takim problemem.
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

 • DSA 700: mailreader — Podatność na atak typu cross-site scripting.
 • DSA 701: samba — Wykonywanie dowolnego kodu.
 • DSA 702: imagemagick — Kilka słabych punktów.
 • DSA 703: krb5 — Wykonywanie dowolnego kodu.
 • DSA 704: remstats — Kilka słabych punktów.
 • DSA 705: wu-ftpd — Odmowa usługi.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały ostatnio dodane do niestabilnego archiwum Debiana lub zawierają ważne poprawki.

 • davfs2 — Mount a WebDAV resource as a regular file system.
 • fapg — Fast Audio Playlist Generator.
 • gallimimus — RSS feed storage and generation system.
 • gvr — Interactive, introductory programming language.
 • lcrash — Debugger to analyze and debug LKCD kernel crash dumps.
 • lhs2tex — Generates LaTeX code from literate Haskell sources.
 • lnpd — Daemon for LNP communication with BrickOS.
 • manpages-zh — Chinese manual pages.
 • moomps — Modular Object Oriented Multi-Purpose Service.
 • nemesi — Standards-compliant multimedia streaming client.
 • netmrg — Network monitoring tool.
 • openmsx — MSX emulator that aims for perfection.
 • potracegui — KDE frontend for potrace.
 • rrootage — Arcade-style space shooting game.
 • stellarium — Real-time photo-realistic sky generator.
 • tecnoballz — Breaking block game ported from the Amiga platform.
 • textopo — LaTeX presentation of topology of transmembrane proteins.
 • wmaloader — Firmware downloader for Linksys WMA11B media adapter.
 • yate — Yet Another Telephony Engine.

Pakiety osierocone. W tym tygodniu osierocono 8 pakietów. Poszukiwani są dla nich nowi opiekunowie. W sumie jest już 224 opuszczonych pakietów. Podziękowania dla ich poprzednich opiekunów, którzy poświęcili swój czas dla społeczności Wolnego Oprogramowania. Zajrzyj na strony WNPP po pełną listę, a jeśli chcesz przejąć jeden z tych pakietów, dodaj informację do raportu o błędzie i zmień jego tytuł na ITA:.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem pddp@debian.linux.org.pl.
Tłumaczenie: Artur Szymański, Marcin 'golish’ Goliszewski, Kacper Perschke.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: arteek.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →