Program „Komputer w każdej szkole i bibliotece” zakłada wydanie 1518,5 mln zł na finansowanie projektu wyposażenia szkół i bibliotek w sprzęt komputerowy. 1000 mln zł mają otrzymać szkoły z funduszy strukturalnych UE, a 334 mln zł ma dopłacić budżet państwa. 7679 szkół podstawowych oraz 1800 gimnazjów ma otrzymać pracownie internetowe o specyfikacji: 10 stanowisk komputerowych, serwer, drukarka sieciowa, skaner, projektor wideo, komputer przenośny, natomiast 10030 szkół ponadgimnazjalnych, 19 zakładów kształcenia nauczycieli oraz 59 szkół ponad licealnych ma otrzymać pracownie w konfiguracji: 19 stanowisk komputerowych, serwer, 2 drukarki sieciowe, 2 skanery, projektor wideo, komputer przenośny. Dodatkowo na zinformatyzowanie bibliotek ma zostać wydane 184,5 mln zł. W każdej z ponad 15,8 tys. bibliotek mają stanąć 4 stanowiska komputerowe, urządzenia sieciowe oraz oprogramowanie.

Z zamieszczonej w najnowszym Pulsie Biznesu tabelki wynika, że najprawdopodobniej zostanie zakupionych 455744 licencji na „Jedynie Słuszny System Operacyjny” oraz niewiele mniej licencji na „Jedynie Słuszny Pakiet Programów Biurowych”.

Pieniądze te posłusznie popłyną do Redmond, nie mówiąc o tym, że za pieniądze unijne i nasze, firma Billa Gatesa będzie rozdawać szkolenia dla młodych Polaków, którzy po skończonej edukacji będą albo używać kraść oprogramowanie albo będą zmuszeni do kupna „JSSO” nie za złotówkę a za kilka grubych „setek”, nie licząc „JSPPB”.

Tak oto procentują spotkania świata najbogatszych ludzi świata z premierami krajów dosyć biednych.

A czy nie lepiej kupić tańsze od standardowych komputerów tzw. „cienkie klienty”, zainstalować darmowy i bardzo stabilny system operacyjny Linux, oprogramowanie biurowe OpenOffice i zaoszczędzić ogromne pieniądze na licencjach? Tak jak np. jest w Centrum Katolickim w Łomży. Wtedy nie trzeba zmuszać dzieci by używały pirackiego oprogramowania w domach, żeby móc odrobić pracę domową z informatyki, bo niestety mało kogo stać by kupić Windows-a za 400zł i pakiet Office za kolejne 400-1200zł. Uczmy dzieci jak nie kraść – bo używanie pirackiego oprogramowania to kradzież.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: raver.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →