Jak wiadomo, po premierze Firefoksa i Thunderbirda w wersji 1.0, Mozilla Suite przestała być flagowym produktem Mozilla Foundation i nie miała być już aktywnie rozwijana. Choć decyzja ta była znana od dawna, to po niedawnym spotkaniu deweloperów Mozilla Foundation, w wyniku którego okazało się, że niepewne jest nawet wydanie wersji 1.8 (mimo że jest już 1.8 beta), wśród użytkowników nastąpiło poruszenie.

Wielu sprzeciwiło się osieroceniu przeglądarki, z której wciąż korzystają (wg badania badania gemiusTraffic, prowadzonego przez firmę Gemius SA, używa jej 1,6% użytkowników polskich witryn). Mozilla Foundation nie przewiduje jednak żadnych poważnych aktualizacji poza poprawkami bezpieczeństwa.
Wśród społeczności pojawiają się rozmaite pomysły na rozwiązanie tego problemu. Na mozilla.org pojawiła się lista chętnych do dalszego rozwijania Morskiej Małpy. Nie jest jednak jasne, czy tak tworzony produkt mógłby nadal używać oficjalnej nazwy „Mozilla”, gdyż wymusiłoby to zapewnianie wsparcia ze strony Mozilla Foundation. Być może więc Mozilla Suite zostanie przemianowana. Wśród polskich użytkowników pojawił się również pomysł utworzenia na podstawie Firefoksa, Thunderbirda i NVU nowego pakietu programów o funkcjonalności i wyglądzie znanym z Suite.
Posunięcia Mozilla Foundation mają już swe odzwierciedlenie wśród twórców dystrybucji GNU/Linuksa – pakiety mozilla i mozilla-plugins zostały usunięte ze Slackware’a. Mimo to żegnanie się z Morską Małpą wydaje się być przedwczesne.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Krzysztof Jurewicz.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →