Jak co tydzień zapraszamy do lektury kolejnego wydania DWN w wersji polskiej.

Witaj w dziewiątym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Harald Welte doniósł o nowym rekordzie Linuksa w szybkości przesyłania pakietów – udało się osiągnąć prędkość 2,1 miliona pakietów na sekundę przy przesyłaniu przez cztery porty gigabitowe. Po tym jak OASIS (której Debian jest członkiem) zaakceptowała politykę patentową mającą bardzo nieciekawe konsekwencje dla otwartego stosowania jej standardów, John Goerzen nawołuje do uczestnictwa w tworzeniu listu otwartego.
Informacja o wydaniu Debiana. Andreas Barth przesłał informację o procesie przygotowania do wydania, w której przedstawił zarys harmonogramu dla trzeciego kandydata do wydania instalatora Debiana. Ulepszono także infrastrukturę buildd tak więc lada chwila przybierze ona odpowiednią formę dla wydania. Poprawiono trochę błędów i zdacydowano, że kilka starych bibliotek zostanie usuniętych z Sarge.
Komponenty Klastrów Debiana. Instytut Rudjer Boskovic z Chorwacji wydał swoje Komponenty Klastra Debiana (Debian Cluster Components), które są prawie kompletnym narzędziem przeznaczonym do budowy Debiana opartego na wysoce wydajnych klastrach obliczeniowych. Na komponenty te składa się zestaw pakietów Debianam, który upraszcza procedurę tworzenia i rozmieszczania klastrów Debiana.
Raport z LinuxWorld. Jaldhar Vyas i inni opiekowali się stoiskiem Debiana na LinuxWorld Expo w Bostonie i donieśli o przebiegu tej imprezy. Uważają, że okazała się ona udana, ponieważ rozdali dużo płyt CD Debiana oraz zebrali trochę datków. Dzięki temu więcej osób usłyszało o Debianie i jego pochodnych, które były licznie reprezentowane w pawilonie .org. Byli jednak zawiedzeni, że społeczność Wolnego Oprogramowania została oddzielona ścianą od reszty wystawy.
Postępy GNU/Hurd z L4. Po tym, jak Marcus Brinkmann skończył kod inicjalizujący procesy w Hurd/L4, udało się uruchomić pierwszy program w tym środowisku. Ambitny wysiłek nad przenoszeniem Hurda na wysoko wydajne mikrojądro L4 znacznie spowolniło jego rozwój, ale wykonanie pierwszego programu na Hurd/L4 jest bardzo ważnym krokiem w jego rozwoju.
Częste pytania dotyczące wydania. Drew Daniels stworzył dokument wiki, który w zamierzeniu ma odpowiadać na większość pytań, które użytkownicy zadają w związku z nadchodzącym wydaniem Debiana, szczególnie dotyczących jego dostępności oraz czasowych problemów. Odpowiada on również na pytania dotyczące nowych i krytycznych pakietów przesyłanych do repozytorium oraz włączania pakietów do Sarge.
Bliski związek opiekuna pakietu i autora programu. Andrew Pollock poprosił deweloperów Debiana o utrzymywanie bliskich kontaktów z autorami programów, dla których tworzą pakiety Debiana. Wymienił kilka przypadków, kiedy w mniejszym lub większym stopniu przejmował pakiety i omawiał błędy z autorami programów, którzy nie wiedzieli jeszcze o istnieniu systemu śledzenia błędów Debiana. Takie rozmowy powinny mieć miejsce kiedy błąd nie jest wynikiem tworzenia pakietu Debiana.
Stan adaptacji na AMD64. Goswin von Brederlow podesłał raport dotyczący postępów prac nad adaptacją Debiana na architekturę AMD64. Zarówno GNOME, jak i KDE mają już wszystkie swoje zależności spełnione w drzewie Sarge. Po ostatnich doniesieniach o pomyślnych testach debian-installera na AMD64 adaptacja ta wreszcie dogoniła oficjalne wydanie.
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

  • DSA 688: squid — Denial of service.
  • DSA 689: mod_python — Information leak.
  • DSA 690: bsmtpd — Arbitrary command execution.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem pddp@debian.linux.org.pl.
Tłumaczenie: Artur Szymański, Bartosz Feński aka fEnIo, Marcin 'golish’ Goliszewski, Kacper Perschke.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: arteek.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →