Wczoraj Linus Torvalds zaproponował nowy sposób numerowania wydań jądra. Propozycja jest odpowiedzią na nieustanne narzekania na niestabilność linii 2.6, w której każda nowa wersja, naprawiając jedną rzecz, przy okazji psuje inną.

Zawsze przy pracach nad poprzednimi stabilnymi liniami występował problem z niedostateczną funkcjonalnością jądra. Czy to brak obsługi nowego sprzętu, czy też nowa, bardzo pożądana, funkcjonalność (scheduler O1, system plików XFS, wymieniać można w nieskończoność) — zawsze znajdował się poważny powód na wprowadzanie większych modyfikacji do teoretycznie stabilnej linii. Linus, nauczony doświadczeniem, zdecydował, że przy serii 2.6, zamiast powtarzać błędy przeszłości, wprowadzi nową politykę, w której większe zmiany nie będą zakazane, ale spróbuje się je „ucywilizować” licząc na to, że zmniejszy to ich wpływ na stabilność jądra. Do pewnego stopnia można tutaj mówić o sukcesie — ilość zmian, jakie wchodzą do każdej nowej wersji jądra, rzeczywiście robi wrażenie, ale niestety nigdy nie można się ustrzec przypadkowego wprowadzania błędów, na co sporo osób cały czas narzeka, oczekując od stabilnej linii, że rzeczywiście będzie stabilna i nie będzie ich narażała na nieprzyjemne niespodzianki.
Według Linusa, jedynym remedium na niestabilność nie jest przykręcenie kurka przy nowych zmianach, ale zapewnienie lepszego testowania każdej nowej wersji jądra. Niestety, niezależnie od tego, jak dużo wersji testowych zostanie wydanych, to ich testowaniem zajmuje się zawsze stosunkowo nieduża grupa ludzi, którzy nie są w stanie wyłapać wszystkich błędów. Dlatego też Linus zaproponował, żeby, począwszy od wersji 2.6.12, wprowadzić rozróżnienia na wydania „poprawkowe” i „rozwojowe”. Jeśli ostatni numer wersji jądra jest liczbą nieparzystą, to znaczy, że można się spodziewać nowej funkcjonalności i większych modyfikacji, które mogą wprowadzać błędy. Jeśli natomiast mamy do czynienia z liczbą parzystą, oznacza to, że zachowano powściągliwość przy wprowadzaniu zmian w stosunku do ostatniego wydania i skupiono się głównie na poprawkach błędów.
Jak zwykle, jedni przyjęli nową propozycję z rezerwą, natomiast inni z entuzjazmem. Dyskusja rozrosła się już dość znacznie i nadal widać nowe maile. Zainteresowanych odsyłamy do przejrzenia całego wątku, bądź też tylko wybranych wiadomości na serwisie Kernel Trap.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: mmazur.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →