Przewodniczący Komisji Europejskiej w swoim liście skierowanym do Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Pana Josep Borell Fontelles, zdecydowanie odrzucił prośbę PE oraz narodowych parlamentów krajów UE dotyczącą pozytywnego rozstrzygnięcia w sprawie opracowania nowego projektu dyrektywy regulującej zasady patentowania wynalazków realizowanych przy pomocy komputera. W ten sposób najważniejszy urzędnik UE pomógł Microsoftowi, Siemensowi, Alcatelowi, Ericssonowi, Nokii i Philipsowi.

Decyzja Pana Barroso zapewne nie należała do łatwych, gdyż mimo tego, że sporne zagadnienie dotyczy własności intelektualnej, ani Pan Barroso, ani rzecznik KE nie podali do chwili obecnej jej intelektualnego uzasadnienia. Zdaniem rzecznika, przewodniczący KE „oczekuje, że w tym miejscu procesu wspólnego podejmowania decyzji, dyrektywa zostanie >>sformalizowana<< tak szybko, jak to możliwe". Dalej poinformowano, że Komisja zakłada zgodę większości krajów UE na treść dyrektywy na podstawie stanowiska przyjętego w maju 2004 r. Ponadto rzecznik KE uważa, że "bardzo łatwo jest wprowadzić zmiany podczas drugiego czytania w PE" (...) "Tak działa demokracja w UE".
W związku z powyższym Przewodniczący KE uważa za konieczne przekazanie tekstu dyrektywy do drugiego czytania w PE.
W ubiegłym tygodniu z Brukseli dochodziły słuchy, że Generalna Komisja ds. Społeczeństwa Informacyjnego byłaby skłonna złożyć wniosek w sprawie nowej dyrektywy, jednak Charlie McCreevy, irlandzki Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego, oprotestował tę inicjatywę. Przypuszcza się, że postąpił tak, ze względu na silne związki swojego kraju z produkcją oprogramowania koncernu Microsoft i tym samym nie działał w imię wspólnego dobra Unii.
Wiadomo już, że także dzisiaj Rada Unii Europejskiej nie wprowadziła dyrektywy patentowej do porządku obrad. Najwidoczniej nadal przedstawiciel przynajmniej jednego państwa uważa, że starania w/w firm były w minionych latach zbyt małe, by móc zaufać ich zapewnieniom odnośnie przyszłego, dynamicznego rozwoju naszego kontynentu, pod warunkiem stworzenia możliwości patentowania algorytmów i metod biznesowych.
Źródło:
heise.de
Archiwalny news dodany przez użytkownika: wojtek_germ.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →