„Mamy 50 proc. rynku reklamy internetowej i tyle chcemy mieć na rynku internetowej muzyki” – mówi cytowany przez Życie Warszawy Stanisław Iwan, wydawca serwisów popkulturowych Onet.pl. Chodzi o nowy serwis tego portalu, za pośrednictwem którego mają być sprzedawane (4 zł za utwór, 40-44 zł za album) pliki muzyczne WMA. Osoby, które będą chciały skorzystac z tej oferty, mogą się poczuć mocno zaskoczone, kiedy będą próbowały przegrać legalnie zakupiony plik na swój przenośny odtwarzacz mp3 – system im to uniemożliwi. Zezwoli im również na nagranie pliku na CD tylko dziesięć razy.

Jest to spowodowane tym, że pliki sprzedawane przez Onet są zabezpieczone systemem DRM (digital right management) umożliwiającym ograniczanie praw użytkowników… Czy aby do końca?

Jak się okazało, błąd w programie Winamp 5.03d umożliwiał obejście zabezpieczeń. Oznacza to, że bardzo szybko w sieci pojawią się (jeśli już się nie pojawiły) programy umożliwiające obchodzenie DRMu – co (jeszcze) jest w naszym kraju legalne.

Obejście DRMu może być też jedyną metodą na korzystanie z „zabezpieczonych” plików na komputerach z systemem innym niż Windows (jak się okazuje – nawet MacOS z microsoftowym MediaPlayerem im nie podoła) – posiadacz Linuksa, który wejdzie na stronę http://muzyka.onet.pl/od2/, zobaczy co najwyżej komunikat o treści:
Na twoim komputerze nie można wyświetlić strony Onet Plejer. Aby uzyskać dostęp do tej strony, musisz posiadać:

  • Komputer z zainstalowanym systemem operacyjnym Microsoft Windows; Windows 98, ME, 2000 lub XP
  • Przeglądarkę Internet Explorer w wersji 6.0 lub wyższej. Wersja 6.0 jest dostępna do pobrania za darmo ze strony Microsoft. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, jak zainstalować przeglądarkę na twoim komputerze. (Ograniczenia te wynikają z zastosowanej przez naszego partnera OD2 technologii zabezpieczającej pliki przed kradzieżą – DRM 'digital rights management’ Microsoftu)
  • Windows Media Player (wersja 7.0 lub wyższa). Windows Media Player 9 jest dostępna do pobrania za darmo. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, jak zainstalować tę aplikację na twoim komputerze.
  • Flash Plug In (wersja 5 lub wyższa)

Pomijając fakt, że osoby kopiujące muzykę zgodnie z polskim prawem autorskim są nazywane złodziejami (punkt o kradzieży), kiepsko działające zabezpieczenia tylko utrudniają życie użytkownikom nie-dominującej na rynku technologii. Profesjonalny serwis tylko dla wybranych?
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →