Nie wiadomo kiedy, wszyscy przeszli do porządku dziennego nad faktem, że prawie codziennie któraś z dużych firm ogłasza swoje plany związane mniej lub bardziej z Linuksem. Poniżej prezentujemy nieco tendencyjny wybór informacji z ostatnich kilku dni.

Na początek IBM, który ogłosił w czwartek, że planuje wydać 100 milionów dolarów na zapewnienie wsparcia dla swojego oprogramowania Workplace pracującego pod Linuksem. Firma twierdzi, że zdecydowała się na ten krok ze względu na klientów, którzy domagają się pełnej obsługi nowego systemu.
Natomiast Sun zwalnia inżynierów związanych zarówno z ich flagowym systemem Solaris, jak i z Linuksem. Jak zwykle odezwały się głosy, że firma porzuca Linuksa (sprzedawanego pod nazwą Java Desktop System), lecz wydaje się, iż w tych ruchach nie ma nic nadzwyczajnego, zważywszy, że oba systemy zostały już wydane (Solaris 10 w wersji binarnej jest dostępny już od jakiegoś czasu) i część związanej z nimi siły roboczej przestała być potrzebna.
Z kolei do Cisco Linux trafił niejako tylnymi drzwiami, bez wielkiego szumu. Firma przestawiła już około 2000 swoich inżynierów na używanie desktopów pracujących pod kontrolą tegoż systemu, a w planach jest także zajęcie się laptopami. J. Craig Manning, osoba odpowiedzialna za te zmiany, stwierdził, że nie jest to bezpośrednio kwestia mniejszych kosztów wynikających z porzucenia Windowsów, ale raczej tego, że Linux znacznie ułatwia zarządzanie infrastrukturą informatyczną firmy. Oszacował on, że jeden pracownik wystarczał do obsługi około 40-tu stacji z systemem Microsoftu, podczas gdy obecnie jeden pracownik potrafi obsłużyć od dwustu do nawet czterystu komputerów. Nie uważa też, żeby Linux stanowił jakieś panaceum na wirusy i robaki internetowe, ale i tak chciałby, żeby nowy system obsługiwał około 70% komputerów w firmie (Cisco zatrudnia na całym świecie 34000 pracowników).
Na koniec informacja nie związana konkretnie z żadną firmą, ale raczej pokazująca jak łatwo budować współpracę międzykorporacyjną w ramach projektów Open Source. W trakcie konferencji LinuxWorld wiele firm z sektora IT (m.in. Sun, Hewlett-Packard, Novell, RedHat, Intel, AMD, IBM) wyraziło swoje poparcie dla projektu Xen – systemu umożliwiającego wydajną wirtualizację (równoczesne uruchamianie wielu kopii systemu na jednej maszynie) na Linuksie. Warto tutaj zaznaczyć plany IBMa, który zapowiedział zaimplementowanie w Xenie systemu kontroli dostępu takiego samego, jaki jest już stosowany w komputerach klasy mainframe tej firmy (a w zakresie wirtualizacji ma ona kilkudziesięcioletnie doświadczenie i obecnie obsługuje tych największych i najbardziej wymagających klientów).
Archiwalny news dodany przez użytkownika: mmazur.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →