Na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu, organu odpowiedzialnego za organizację i sprawdzanie egzaminów dojrzałości osób zamieszkałych w podległym okręgu, można znaleźć arkusze egzaminacyjne ze styczniowych egzaminów próbnych. Podobne arkusze, wraz z kluczami rozwiązań, znajdują się na witrynie każdej OKE. Pliki udostępnione są w formacie PDF, dzięki czemu każdy posiadający przeglądarkę obsługującą ten format może je przeczytać, wydrukować, wreszcie – rozwiązać.

Tak jest niestety tylko w teorii, bowiem rzeczone pliki zostały umieszczone w samorozpakowującym się pliku *.exe, co ogranicza ich zastosowanie tylko do systemów Windows. Użytkownicy innych systemów nie mają zatem dostępu do zadań z próbnej nowej matury.

Spakowane arkusze oraz dystrybuowane w ten sam sposób nagrania pomocnicze do nich (w formacie MP3) można znaleźć na serwerze poznańskiej OKE. Mimo, iż powinny być dostępne dla każdego, w rzeczywistości dostęp do nich jest ograniczony do posiadaczy MS Windows oraz „wymiataczy konsoli”, którzy samodzielnie dojdą do tego, że można spróbować je rozpakować za pomocą… komercyjnej (shareware) wersji programu RAR (unrar sobie z nimi nie poradzi) lub z pomocą wine.

Można to odebrać jako kolejny wyraz niekompetencji urzedników niezdających sobie sprawy z tego, że istnieją systemy inne niż Windows. Czy kolejnym kryterium zdanego Egzaminu Dojrzałości będzie zakupienie oryginalnego systemu Microsoft Windows?
Archiwalny news dodany przez użytkownika: DoomHammer.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →