Oto przed Wami kolejny odcinek nowinek ze świata Debiana. Czteroosobowy zespół tłumaczy życzy miłej lektury.

Witaj w siódmym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Zawodowi prawnicy z Australii stworzyli nowy system informacji prawnej oparty na Wolnym Oprogramowaniu, a zwłaszcza na Debianie. Chris Halls ogłosił powstanie wstępnych pakietów OpenOffice.org 1.9.73 zbudowanych przy użyciu JDK Suna.
Zarządzanie kontami Debiana. Jörg Jaspert podesłał raport na temat statusu prac DAM (Debian Account Manager – Menedżer kont Debiana). Jörg spodziewa się, że w przeciągu miesiąca kolejka zostanie wyczyszczona a także objaśnił ogólne zasady przyjmowania nowych deweloperów. Byli deweloperzy są również proszeni o przejście krótkiego procesu dla nowych opiekunów, jeśli chcą znowu uzyskać status aktywnych deweloperów.
Opis instalatora Debiana w magazynie c’t. Andreas Barth poinformował, że niemiecki magazyn c’t wydał specialną płytę CD opartą o instalator Debiana. Joey Hess dodał, że płyta ta wykorzystuje metodę preseedingu do automatyzacji instalacji. Martin Zobel-Helas przesłał wnioski wynikające z artykułu zamieszczonego w magazynie iX (tego samego wydawcy), mówiące o tym, że jest to duży krok w dobrym kierunku.
Zrozumieć skrypty opiekuna. Margarita Manterola opisała kolejność, w jakiej wywoływane są skrypty opiekuna w trakcie instalacji, usuwania, wykrycia konfliktów z innymi pakietami i aktualizowania pakietu oraz jakie pobierają one parametry, gdyż dokumentacja dotycząca tego zagadnienia zawarta w Polityce Debiana jest trudna do zrozumienia. Do nowego tekstu Margarita dołaczyła grafikę, gdyż niektórym ludziom łatwiej na tej podstawie zrozumieć zasadę działania skryptów niż przy pomocy czystego tekstu dokumentacji polityki.
DebConf5: wezwanie dla prelegentów. Andreas Schuldei wezwał prelegentów na tegoroczną konferencję Debiana w Helsinkach (Finlandia). Propozycje można składać do 15 marca 2005 i muszą zostać przesłane przy użyciu tego formularza. Zespół recenzentów do 1 kwietnia zdecyduje które prelekcje zostaną zaakceptowane. Będą one nagrane i być może będą transmitowane przez Internet.
Mylące zachowanie udev. Maykel Moya zauważył dziwny katalog /.dev, po czym usunął jego zawartość, co spowodowało, że system przestał się uruchamiać. Sam Morris wyjaśnił, że podczas uruchamiania udev, rzeczywisty katalog /dev jest montowany do katalogu /.dev, aby nadal był możliwy do niego dostęp. Jednakże ma to miejsce tylko w przypadku, kiedy ten katalog istnieje, więc można go bez obaw usunąć.
System kontroli wersji a konfiguracja. Enrico Zini poinformował, że umieścił swój katalog /etc/ pod kontrolą svk, rozproszonego systemu kontroli wersji opartego na subversion. Florian Weimer dodał, że system ten posiada również natywne wsparcie dla dowiązań symbolicznych.
Cykl życia pakietu Debiana. Martin F. Krafft poprawił graf cyklu życia pakietu Debiana oparty na pracy Kevina Marka. Wyjaśnia on sposób w jaki nowy pakiet dostaje się do archiwum Debiana oraz drogę, jaką muszą przebyć zaktualizowane pakiety i poprawki bezpieczeństwa.
Wehikuł czasu Debiana. Martin 'Joey’ Schulze poinformował o ,,wehikule czasu” dla pakietów Debiana, który Fumitoshi Ukai udostępnia na snapshot.debian.net. Wyjaśnił, że stało się to bardzo pomocnym narzędziem w jego pracy, jako członka zespołu bezpieczeństwa, ponieważ można w prosty sposób porównać dwie starsze wersje pakietu przy pomocy narzędzia interdiff.
Obsługa odbić z list dyskusyjnych. Pascal Hakim przedyskutował obsługę odbitych listów na serwerach list dyskusyjnych. Wspomniał o filtrach poczty na poziomie SMTP zapewniających ochronę przez spamem i wirusami, których to działalność nie powinna prowadzić do wypisania danego adresu z listy. Jednym z poruszonych problemów jest fakt, że listy aktywne powinny być inaczej traktowane niż te o mniejszej aktywności.
Międzynarodowe wiadomości powitalne Debiana. Joey Hess podziękował Christianowi Perrierowi za zebranie plików dźwiękowych z nagranymi powitaniami, które mogą być odtwarzane po instalacji w wielu językach. Christian użył tych plików jako części Babelbox – demonstracyjnego komputera, który reinstaluje system automatycznie za każdym razem używając innego języka.
Czy Branden powinien ubiegać się o stanowisko DPL? Branden Robinson is poprosił o radę, czy powinien startować ponownie w wyborach lidera projektu Debiana (DPL). Przed podjęciem decyzji o wystartowaniu w wyborach, chciałby, aby 100 deweloperów poparło jego kandydaturę. Powstała strona wiki, której zamierzeniem jest śledzenie reakcji społeczności. Do tej pory 51 osób wyraziło swoje poparcie.
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

 • DSA 673: evolution — Arbitrary code execution as root.
 • DSA 674: mailman — Several vulnerabilities.
 • DSA 675: hztty — Local utmp exploit.
 • DSA 676: xpcd — Arbitrary code execution as root.
 • DSA 677: sympa — Potential arbitrary code execution.
 • DSA 678: netkit-rwho — Denial of service.
 • DSA 679: toolchain-source — Insecure temporary files.
 • DSA 680: htdig — Cross-site scripting vulnerability.
 • DSA 681: synaesthesia — Unauthorised file access.
 • DSA 682: awstats — Arbitrary command execution.
 • DSA 683: postgresql — Arbitrary code execution.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały ostatnio dodane do niestabilnego archiwum Debiana lub zawierają ważne poprawki.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem pddp@debian.linux.org.pl.
Tłumaczenie: Artur Szymański, Marcin 'golish’ Goliszewski, Marcin Paweł Kobierzycki, Tomasz Zen Napierała.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: golish.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →