Open Source Development Labs opublikowało pierwszą wersję dokumentu Desktop Linux Capabilities. Jest to wypracowana wspólnie z producentami i użytkownikami różnych dystrybucji lista zaleceń, które powinny być brany pod uwagę podczas tworzenia dystrybucji do biur. Opublikowany właśnie dokument opisuje zarówno „typowy” sprzęt (w tym wypadku jest to najpopularniejsza wciąż architektura x86 – zwraca się uwage na architekturę 32 oraz 64-bitową), jak i cechy oprogramowania, które taka dystrybucja powinna zawierać.

Wymienia się funkcje, które powinny być obsługiwane przez „biurowego” Linuksa – na przykład wsparcie również dla windowsowych systemów plików, automatyczne wykrywanie i konfigurowanie podłączonych urządzeń hot-plug, znajdziemy tu też warunki, jakie powinien spełniać gotowy do zainstalowania pakiet z oprogramowaniem. Nie zapomina się też o osobach niedowidzących – zwraca się uwagę na konieczność dostępności screen-readera.

Opublikowano dopiero pierwszą „stabilną” wersję Desktop Linux Capabilities. Prawdopodobnie w najbliższym czasie zostaną do niej dołączone nowe punkty, co zaowocuje powstaniem w miarę pełnego opisu funkcjonalności idealnej dystrybucji. Ułatwi to życie zarówno producentom, dla których będzie to informacja, na co zwrócić szczególną uwagę, jak i użytkownikom – którzy, kiedy producenci spełnią wymagania OSDL, będą mieli niemały wybór dystrybucji spełniających te warunki. Mam nadzieję, że na tę swoistą listę TODO zwrócą uwagę również twórcy polskich dystrybucji Linuksa.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →