Stowarzyszenie Informatycznej Edukacji Alternatywnej ACTUS jest organizacją nienastawioną na zysk, której misją jest propagowanie idei Open Source jako alternatywnej formy korzystania z technologii informacyjnej.

Większość członków stowarzyszenia to osoby związane z poznańskim oddziałem Polskiej Grupy Użytkowników Linuksa. Wśród celi stowarzyszenia znajdują się: upowszechnianie oprogramowania OpenSource, w tym systemu operacyjnego Linux, poszerzanie świadomości informatycznej w zakresie wolnego oprogramowania, wspieranie inicjatyw upowszechniających “społeczeństwo informacyjne” w środowiskach wiejskich i robotniczych oraz przygotowywanie kursów, szkoleń i wykładów z zakresu wolnego oprogramowania.
Najkrócej można byłoby ująć cele IEA przysłowiem “czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” – to edukacja w kierunku możliwości wyboru między przestrzeganiem praw autorskich, a piractwem np. oprogramowania.
Pierwsze szkolenie jakie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie skierowane było do nauczycieli informatyki z szkół podstawowych i gimnazjów. Cały wysiłek skupiony został na zaprezentowaniu i instalacji dystrybucji Mandrake 10.1 jako systemu odpowiedniego dla szkolnych pracowni. Wybór dystrybucji Mandrake był naturalny między innymi ze względu na prostą procedurę instalacyjna, łatwość konfiguracji w trybie graficznym oraz oprogramowanie zawarte w pakiecie (przydatne w szkolnej pracowni). Dzięki uprzejmości Pana Dyrektora Remigiusza Warzechy, szkolenie odbyło się w pracowni informatycznej Szkoły Podstawowej nr 25 w Poznaniu. Głównym prowadzącym wykład i instalację był Józef Popiel, a asystowali pozostali członkowie Stowarzyszenia ACTUS. Uczestnicy kursu instalowali system Linux na komputerach pracowni. Nauczyciele byli mile zaskoczeni łatwością przebiegu instalacji. Zainteresowanie szkoleniem wśród nauczycieli było tak duże, że postanowiliśmy do końca roku szkolnego przeprowadzić jeszcze dwie jego edycje dla tej grupy zawodowej. Szkolenia prowadzone przez Stowarzyszenie ACTUS są nieodpłatne.
Andrzej Jastrząb
kontakt:
Stowarzyszenie Informatycznej Edukacji Alternatywnej ACTUS
http://www.poznan.linux.org.pl/
mail: actus /at/ poznan.linux.org.pl

Archiwalny news dodany przez użytkownika: IEA ACTUS.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →