W Microsofcie cały czas trwają dyskusje nad otwieraniem różnych projektów firmy. To, że należy otwierać, jest dla firmy oczywiste, gorzej już z uzgodnieniem co otworzyć. Równie oczywiste jest bowiem, że dużo nie otworzą. Dyskusje coraz częściej mają miejsce na blogach pracowników Microsoftu. Jeden z nich, Shawn Burke, kierujący grupą programistów w MS, przedstawił w swoim blogu zamiar opublikowania kodu źródłowego klas Windows Forms, z którym nosił się od lat. Zaznacza, że zdaje sobie sprawę iż nie będzie to łatwe. Dlatego prosi o wsparcie jego pomysłu a jeśli się uda także o poparcie wypuszczania kolejnych wersji.

Windows Forms to jedna z najważniejszych kolekcji klas w .NET Framework. Stanowi duże ułatwienie dla programistów windowsowych, którzy musieli używać nielubianego MFC, rozwiązań Borlanda albo rzeźbić w API. Otwarcie Windows Forms, które liczy sobie pół miliona linii kodu byłoby więc rewolucją. Cała sprawa to na razie pomysł jednego człowieka w MS więc nic nie można mówić o jakichkolwiek terminach ani licencji na jakiej kod ten miałby się ukazać. Być może będzie to Common Public License (CPL), na której opublikowano dotychczas źródła Windows Installer (WiX), Windows Template Library (WTL) oraz FlexWiki.

S. „Soma” Somasegar, jeden z wicedyrektorów w Microsofcie pytany o plany korporacji co do otwarcia Windows Forms powiedział, że jest jeszcze za wcześnie by cokolwiek o tym mówić. Jeśli nawet klasy nie zostaną otwarte w najbliższym czasie, dobrze wiedzieć, że są w Microsofcie zwolennicy wolnego oprogramowania i że starają się oni wpływać na politykę firmy w tym zakresie.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Grzegorz Niemirowski.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →