Data: Czwartek, 2005-01-20, godz. 18:15

Prelegent: Adam Mańczuk vel beret

Tytuł: Chałtura z ambicjami

Poziom: dla każdego

Miejsce: Budynek Wydziału MiMUW, sala 5440, ul. Banacha 2, Warszawa

Streszczenie od prelegenta: PHP to młody język, jeden z młodszych jakimi sie posługujemy. Przez kilka ostatnich lat dojrzewał on i nabierał ambicji. Obrósl on bibliotekami, nabrał cech jakich moga mu pozazdrościć języki uważane powszechnie za „profesjonalne”. Pomimo jednak mniej lub bardzej desperackich prób wykorzystania tego języka w coraz to dziwniejszych dziedzinach, byl i miejmy nadzieje że pozostanie on technologią stworzona do szybkiego i bezbolesnego tworzenia stron www.

PHP wprost zachęca do pisania w sposob szybki i niechlujny, co gorsza staję sie często pierwszym językiem programowania jaki poznajemy, w efekcie powstają czesto programy, których kod źródłowy wręcz straszy (mówiłem kiedys o PHP jako poradniku doktora Frankenshteina). Chcialbym zatem powiedziec slow kilka na temat tego jak tworzyć w PHP szybko, sprawnie i tak aby nasi następcy, a nawet my sami, wracając do własniego kodu po paru miesiącach, nie obdarzali autora i jego rodziny seria nieprzyjemnych epitetów. Począwszy od swej najnowszej wersji PHP stal sie jezykiem obiektowym, dlatego będe mówił o obiektach, jak sie ich nie bać i jak przydaja sie nawet w najprostszych aplikacjach. Warto wspomniec o bibliotece PEAR, zawierającej wiele usprawnień, które początkujący programiści często piszą samodzielnie w pocie czoła, wynajdując od nowa kolo i ogień. Powiemy również o zastosowaniach dla szablonów, pozwalających oddzielić kod aplikacji od treści strony. A wszystko to zilustruje na prostym przykładzie, „wirtualnym piwie”, serwisie który powstanie na waszych oczach, byc może równiez wedle waszych sugestii.

Przypominamy, że spotkanie będzie transmitowane na żywo przez internet (w formacie IceCast). Szczegóły można znaleźć pod adresem http://warszawa.linux.org.pl/audio.html

Dodatkowo informujmy, że dla osób które nie będą mogły słuchać w trakcie wykładu całe nagranie będzie potem udostępnione do ściągnięcia na stronie WarLUGa.

Kontakt: Marzena Kamecka „Skobi” mail: m.kamecka@net.icm.edu.pl
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Skobi.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →