The Economic Times opublikował artykuł zatytułowany Sun’s Unix version may trip Linux. Jego autor pyta – skoro będziemy mieli darmowego Solarisa 10, kto będzie chciał używać Linuksa? Jak twierdzi Rajesh Rege z Suna, darmowy Solaris stanie się dużym zagrożeniem przede wszystkim dla firm produkujących komercyjne wersje Linuksa – w końcu Sun będzie świadczył (odpłatnie) usługi wsparcia technicznego do swojego dokładnie przetestowanego systemu.

Na jego pytanie odpowiada szef indyjskiego Red Hata, który podkreśla, że Sun podąża śladami jego firmy – w końcu to „RH od lat dostarcza technologię wysokiej jakości za niską cenę.”

Jak w rzeczywistości zareaguje rynek uniksowy, dotychczas powoli odwracający od komercyjnych systemów na rzecz Linuksa i BSD? Prawdopodobnie zapowiedzi Suna się nie spełnią – Solaris, choć w niektórych zastosowaniach przewyższający „otwarte” uniksy, nie posiada dość ważnych cech Linuksa – nie jest obsługiwany przez tak wiele platform, został mocno w tyle w walce o klienta deksktopowego, wreszcie – trudno będzie Sunowi zgromadzić w krótkim czasie tak wielką grupę developerów, jaka jest skupiona wokół projektów linuksowych i BSD.

Swoją drogą szkoda, że Sun (a w każdym razie jego indyjski przedstawiciel) obrał jako cel swojego głównego sprzymierzeńca – bo również system uniksowy, na który powstaje sporo oprogramowania w łatwy sposób przenoszalnego właśnie na Solarisa…
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →