W ostatnią sobotę, z inicjatywy Tomasza Dudzisza oraz przy współudziale Fundacji Wspierania Edukacji Informatycznej 'Proidea’, odbyła się w Krakowie konferencja dotycząca rodziny systemów operacyjnych BSD. Impreza ruszyła około godziny 10:00 wykładem Rafała Jaworowskiego na temat projektu przystosowania FreeBSD dla systemów wbudowanych.

Drugi wykład poprowadził Jacek Artymiak, a dotyczył on (poza złośliwościami w kierunku Linuksa) konfiguracji klastra firewalli typu HA przy użyciu Pacekt Filter i protokołu CARP(Common Address Redundancy Protocol). Jest to rozwiązanie stosunkowo nowe, ale również przydatne. Szczególnie dla administratorów, którzy mają w swoich sieciach firewalle, a lubią w nocy pospać. Trzecim prelegentem był Łukasz Bromirski, który opowiedział o dynamicznym routingu w oparciu o pakiet quagga oraz trochę o routingu statycznym. W szczególności skupiając się na protokole RIP oraz OSPF i gdyby nie ograniczenia czasowe myślę, że ten wykład mógłby jeszcze spokojnie trwać jakiś czas. Zaraz po tym usłyszeliśmy dwa wykłady dotyczące zastosowania systemów *BSD wraz z technologią WiFi. Pierwszy z nich poprowadził Jakub Klausa i opowiedział o narzędziach oraz możliwościach, na platformie FreeBSD, dotyczących standardu 802.11 a/b/g. Zaraz po nim wysłuchaliśmy wykładu dotyczącego tworzenia i zarządzania HotSpotem w oparciu o OpenBSD autorstwa Pawła Rutkowskiego. Po przerwie obiadowej uczestnicy konferencji wrócili na salę, aby wysłuchać wykładu Tomasza Luchowskiego, który opowiedział o systemie pakietów w NetBSD – pkgsrc. Po tym wystąpieniu Dawid Szymański opowiedział ogólnie o systemie NetBSD oraz nowościach, które pojawią się w wersji 2.0. W końcowej fazie konferencji wystąpił Paweł Jakub Dawidek i przedstawił podsystem GEOM dla FreeBSD 5. Jako ostatniego wysłuchaliśmy Sławomira Żaka, który starał się nas przekonać do języka Scheme Shell.
Całą imprezę uważam za udaną mimo, że nie wszystkie wykłady były równie interesujące. Szczególnie należy pochwalić organizatorów, którzy udowodnili, że za stosunkowo małe pieniądze, da się zorganizować ciekawą konferencję z dobrą oprawą techniczną. Brawo, może w przyszłości meetBSD 2?
Archiwalny news dodany przez użytkownika: juggler.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →