Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, polski oddział Novella przedstawił pomysł legalizacji komputerów w firmach i domach za pomocą otwartego oprogramowania. Jest to szczególnie ważne w naszym kraju, gdyż – jak wynika z ostatniego raportu BSA – blisko 60% oprogramowania używanego w naszym kraju jest wykorzystywane bez licencji. W ramach akcji legalizacyjnej dostępne są trzy główne produkty Novella: Novell Linux Desktop (wersja SUSE Linuksa przeznaczonego dla użytkownika korporacyjnego, wkrótce postaramy się przedstawić jego szerszy opis), SUSE Linux Enterprise Server w wersji ósmej oraz SUSE Linux Professional.

Ceny wyjściowe tych produktów zostały obniżone do – odpowiednio – 50 euro, 350 euro i 330 zł brutto. Dodatkowo obniżono cenę każdej licencji na Nterprise Linux Services 1.0 – do 35 euro. W przypadku produktów przeznaczonych dla firm, są to ceny przed kolejnymi obniżkami (np dla administracji i instytucji edukacyjnych)

Tego typu akcja – poparta odpowiednią reklamą i kolejnymi akcjami BSA – ma szansę na poważne przyczynienie się do zmniejszenia skali piractwa w naszym kraju. Mam też nadzieję, że pociągnie za sobą wzrost świadomości, że legalność nie musi oznaczać wysokich kosztów. Zwłaszcza, że – jak dodali przedstawiciele firmy – pudełkowe wersje SUSE powinny wkrótce trafić do sprzedaży w hipermarketach, trwają też rozmowy z producentami komputerów o preinstalowaniu tej dystrybucji na nowych komputerach.

Akcja legalizacyjna Novella będzie trwała do końca lipca przyszłego roku lub wyczerpania zapasów, do skorzystania z niej nie jest konieczne udowodnienie posiadania pirackiego oprogramowania.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →