(od redakcji) Przed wami kolejny odcinek „Krótko o…” – ostatni z nadesłanych przez naszych czytelników. Jeśli nie pojawią się nowe teksty, kolejny tekst z cyklu „Krótko o…” dopiero w przyszłym tygodniu.
Dziś zajmiemy się programem Snownews, ułatwiającym przeglądanie RSSów. Zapraszam do lektury.

Najnowsza wersja to 1.5.5.1. Instalacja programu przebiega standardowo, plik konfiguracyjny dla każdego użytkownika znajduje sie w home/.snownews. Snownews jest chyba najlepszą aplikacją do odczytywania plików RSS/RDF pracującym pod konsolą. Aplikacja została stworzona za pomocą biblioteki ncurses z wykorzystaniem libxml2. Snownews jest obsługiwany przez większość systemów uniksowych, w tym *.BSD oraz oczywiście Linuksa.
Przejdźmy do użytkowania Snownews. Gdy już uruchomimy program (poleceniem snownews), możemy wcisnąć 'h’, a naszym oczom ukaże się bardzo czytelne menu. Z pomocą opcji 'a’ możemy dodać nowe źródło informacji (na przykład http://7thguard.net/index-rss.php, klawisz 'R’ odświeża ich zawartość. Jeśli chcemy otworzyć stronę z danym newsem, należy wybrać opcję 'O’, gdy jesteśmy w środku kategorii, lub wejść dalej wybierając temat newsa i nacisnąć opcję 'o’.
Są to funkcje wystarczające do codziennej pracy, o pozostałych możemy przeczytac na stronach man.
Może kilka słów o plikach konfiguracyjnych:
./snownews/color – ustawianie kolorów 🙂
./snownews/urls – tutaj znajduje sie spis wszystkich linków rss lub atom
./snownews/keybindings – tu można ustawić skróty klawiszowe, innymi słowy – można zmienić menu, które wyświetlamy przez naciśnięcie 'h’
./snownews/cache/ – tu znajdują sie odwołania do treści newsów ściągnietych z internetu
./snownews/browser – w tym pliku powinna sie znajdować nazwa programu, który ma otwierać stronę www z zawartością newsa (np. lynx lub links)

Archiwalny news dodany przez użytkownika: mr_Bean.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →