Wczoraj odbył się IRCowy chat z przedstawicielami firmy ATI. O ile problem zamkniętych sterowników (choć „gorący”) nie jest dobrym tematem na 7thGuard, to jednak z lektury logu, można dowiedzieć się kilku rzeczy na temat łączenia technologii CSS z OSS.

Pyt: W temacie panelu sterowania, sterowniki opensource posiadają standardowy interfejs XML do manipulowania ich opcjami. Czy ATI wesprze ten interfejs w swoim sterowniku?
Odp: Istnieją pewne techniczne wymagania, które muszą być spełnione wcześniej, jednym z nich byłoby rozważenie infrastruktury konfiguracyjnej DRI. Nie dajemy żadnych obietnic, że będzie to tak jak tutaj. Jeszcze nie zakończyliśmy naszych analiz co jest potrzebne.

Pyt: Biorąc pod uwagę to, że zainteresowanie ATI skierowane jest głównie na klientów biznesowych, wydaje się, że pierwszeństwo ma wydajność i funkcjonalność 2D. Czy ATI przewiduje w swoich planach nowe opracowania desktopowe, takie jak rozszerzenie Composite X.org?
Odp: Będziemy odpowiadać na potrzeby w miarę umiejscawiania się technologii na rynku. Aktualnie, zapotrzebowanie na rozszerzenie Composite itp. jest minimalne[…]

Pyt: Czytając dyskusje na liście dyskusyjnej X.org wygląda na to, że X zmierza w kierunku OpenGL i implementacji Xgl. Czy ATI ma w swoich planach jakieś wsparcie dla tego kierunku rozwoju?
Odp: […]Istnieją pewne podstawowe problemy technologiczne, które muszą zostać rozwiązane zanim to stanie się bardziej powszechne. Gdy Xgl będzie rozpowszechnione i nabierze większego znaczenia, wtedy ruszymy w tym kierunku.

Pyt: Czy istnieją jakieś plany związane ze wsparciem FreeBSD?
Odp: Na obecnym etapie: nie.

Całość znajdziecie tutaj, jednak już po lekturze powyższych kilku odpowiedzi nasuwa się wniosek, iż ATI, pomimo powolnego wchodzenia na rynek linuksowy, nadal zamierza trzymać bezpieczną pozycję z tyłu frontu technologicznego OSS.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: jerzy.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →