PLUG Poznań wraz z Kołem Naukowym Informatyków UAM zaprasza 17 XI 2004 (środa) o godzinie 18:00 na wykład Zastosowania Linuksa w cyfrowych rejestratorach wizyjnych dla telewizji przemysłowej. Prowadzący: Przemysław Napierała.

Co to jest telewizja przemysłowa?
Z telewizją „znamy się” od ponad półwiecza. Specyficzną odmianą jest telewizja przemysłowa, choć bliższe rzeczywistym zastosowaniom wydaje się określenie telewizja dozorowa. Główne zadanie stawiane przed CCTV (Closed Circuit TV) to nie maksymalna wierność przekazu, ale przekazanie możliwie dużo istotnych informacji. Dlatego telewizja dozorowa kosztem płynności obrazu wydłuża okres obserwacji przez rejestrowanie jedynie migawek ze zdarzeń.

Rejestracja obrazu na potrzeby służb ochrony ma już prawie 30-letnią historię. Od kilku lat analogowe magnetowidy zastępują cyfrowe rejestratory. Część z nich to specjalizowane urządzenia na dedykowanej platformie sprzętowej i programowej.

Duży udział w rynku mają rozwiązania bazujące o popularnego PC-ta. Każdy cyfrowy rejestrator zawiera układ analogowego przetwornika sygnału wizyjnego. W PC-tach realizowane to było o karty bazujące na BT848, później BT878, a obecnie na kilku układach Conexant, Philips, Texas Instruments, Analog Devices i innych. Po przechwyceniu obrazu pozostaje już „tylko” obróbka i zapisanie danych na dysku.

W ostatnich 2-3 latach coraz częściej na rejestratorach PC-towych producenci podają „Linux embedded” zamiast „Windows based”. Linuks stał się synonimem bezpieczeństwa, niezawodności i pewności działania. Zaletą Linuksa jest lepsze wykorzystanie zasobów sprzętowych (po co w rejestratorze zasobożerne środowisko graficzne), możliwość pracy w trybie czasu rzeczywistego (RealTime), praca na paltformach innych niż i386, bardzo dobra obsługa komunikacji sieciowej, a w porównaniu z QNX czy VxWorks otwartość i mniejsze koszty rozwijania oprogramowania.

A gdzie tego Linuksa można spotkać?
O tym postaram się opowiedzieć i pokazać w trakcie wykładu;-)
czas: ok 1 godziny
Wykład odbędzie się w auli C „multimedialnej”, w budynku wydziału Matematyki i Informatyki, Collegium Mathematicum znajdującym się na ul.Umultowskiej 87 (Morasko).

Wykład oczywiście jest otwarty, zapraszamy każdego chętnego do udziału i dyskusji.

Informacja oryginalna pod adresem: www.poznan.linux.org.pl.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: PLUG Poznań.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →