Z badań Meta Group wynika, że wiele dużych firm porzuciło serwery windowsowe na rzecz linuksowych bądź innych wywodzących się z Wolnego Oprogramowania. Badania te zostały przeprowadzone w Niemczech, gdzie właśnie kompleksowo migrują Koleje Niemieckie oraz Agencje Pracy.

Obydwie w/w instytucje zdecydowały się zmienić system operacyjny głównie ze względów finansowych. Z oświadczenia wydanego przez Deutsche Bahn wynika, że obecnie w firmie trwa migracja różnych aplikacji wszędzie tam, gdzie pozwalają na to technika i ekonomia. Odpowiednie prace wykonuje wewnętrzna spółka informatyczna, DB Systems, która oprócz oszczędności ceni sobie bardzo także niezależność od producenta oprogramowania.
Jednorodna architektura linuksowa złożona z wielu aplikacji da gwarancję całkowitej spójności i kompatybilności nowego systemu. Jednym z głównych zadań migracyjnych jest zastąpienie serwerów z/OS serwerami zLinux zakupionymi w IBM. Jego realizacja zakończy się jeszcze w tym roku.
Lotus Notes wykorzystywany jest przez Koleje Niemieckie, jako system poczty elektronicznej, przez około 55.000 użytkowników. Jest on także używany jako klient 5.500 baz danych. Obecny system wspomagany jest, według informacji DB Systems, przez 32 redundantne serwery i pracuje z 6,5 terabajtami danych. W przypadku takiej objętości koszty licencyjne zmniejszą się wskutek migracji o 50 procent.
Oprócz Lotus Notes migracja dotyczyć będzie także zastąpienia uniksowych serwerów obsługujących systemy SAP, serwerami linuksowymi, a także pomniejszych obszarów zastosowań, takich jak system transportu pasażerskiego, np. informacji o połączeniach, gdzie częściowo zastąpiono już systemy HP Linuksem.
Nie mniej interesująca wydaje się być migracja przeprowadzana w niemieckich Agencjach Pracy. Wbrew początkowym obawom, niedawno uruchomiony, nowy system oparty na serwerach linuksowych, działa tam bardzo sprawnie. Federalna Agencja Pracy informuje ponadto, że system A2LL, który pracuje już w 180 Agencjach Pracy oraz w 340 innych miejscach dostępu na terenie całych Niemiec, komunikuje się z użytkownikami z poziomu stron WWW i korzysta z niego 16.000 pracowników. W przyszłości planowane jest uzyskanie dostępu do A2LL przez 40.000 urzędników. Nowy system służy głównie do naliczania i wypłaty świadczeń pieniężnych oraz do automatycznego przygotowywania korespondencji i innych wydruków.
Źródło:
heise.de
heise.de
Archiwalny news dodany przez użytkownika: wojtek_germ.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →