Już za kilkanaście dni, w dniach 9-10 listopada, w Brukseli odbędzie się kolejna konferencja poświęcona tematyce patentowej. Zapraszamy każdego, kto może się wybrać do stolicy Belgii – ze względów organizacyjnych wskazana jest wcześniejsza rejestracja. Termin został tak dobrany, żeby o konferencji mogli się dowiedzieć decydenci unijni – głosowanie nad dyrektywą patentową odbędzie się prawdopodobnie podczas spotkania Rady Unii Europejskiej rozpoczynającego się 25 listopada.

Tymczasem ze strony dużych firm informatycznych dochodzą kolejne sygnały w sprawie patentów.

Novell ogłosił swoją politykę patentową, w której podkreśla, że „system obowiązujący obecnie w Unii Europejskiej dobrze służy branży, poszczególnym państwom członkowskim oraz samej firmie Novell. Promuje też innowację oraz konkurencję w branży. Novell nie widzi więc potrzeby wprowadzania w tym systemie proponowanych zmian”. W informacji prasowej sprzed kilkunastu dni, Novell podkreślił też, że w krajach, w których patenty obowiązują, będzie wykorzystywał swoje patenty do ochrony promowanego przez siebie otwartego oprogramowania. Poinformowano również, że „W razie wysunięcia roszczenia o naruszenie patentu przez produkt o otwartym kodzie źródłowym Novella firma ta odpowie takimi samymi środkami, jakie generalnie stosuje się przy ochronie produktów prawnie zastrzeżonych, co do których wysuwa się roszczenia o naruszenie patentów. Novell będzie się między innymi starać wskazać wcześniejsze dzieła, które unieważniałyby dany patent; wykazać, że produkt nie narusza patentu; przekonstruować produkt tak, aby nie powodował on naruszenia patentu; bądź uzyskać licencję od właściciela patentu.”.

W ostatnich dniach wystartował też nowy serwis antypatentowy, NoSoftwarePatents.com. Można w nim znaleźć informacje na temat zagrożeń, na temat dezinformacji stosowanej przez zwolenników patentów na oprogramowanie itp. Nowy serwis jest sponsorowany m.in. przez Red Hata oraz MySQL.
informacje nadesłał Tomasz 'Zen’ Napierala
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →