Podczas Jesieni Linuksowej odbyło się, tradycyjnie zresztą, spotkanie osób związanych z Ruchem Wolnego Oprogramowania. Tym razem uczestniczyło w nim wyjątkowo dużo osób – i to mimo później pory. Było nas tak dużo, że nie zmieściliśmy się w miejscu, które było wystarczające rok temu, a przeniesienie do małej sali konferencyjnej zaowocowało obsadzeniem każdego wolnego fragmentu podłogi.

Poniżej publikuję mail, który przed chwilą został wysłany na listę rwo-members, i w którym zamieściłem podsumowanie spotkania. Zapraszam do lektury.

Witam,
wszyscy, którzy byli obecni na spotkaniu RWO w Ustroniu, mogą spokojnie ominąć ten mail - nie będzie w nim nic nowego 🙂 Chciałem wam podziękować za aktywny udział w spotkaniu i ciekawą dyskusję. Spora część uzyskanych od was informacji przyda się przy realizacji "Linuksa w szkole"...

Teraz część dla osób nieobecnych:

Podczas zakończonej w niedzielę Jesieni Linuksowej mieliśmy kilka godzin na spotkanie w sprawach RWO. Spotkanie składało się z dwóch części - podsumowania naszych działań z ostatnich miesięcy i planów na kolejne, oraz dyskusji, skupionej głównie na celach i sposobie przeprowadzenia projektu "Linux w szkole".

Najważniejsze informacje:
1. ISOC (a przez to i RWO) będzie się starał otrzymać status organizacji pożytku publicznego. Konieczna jest do tego zmiana statutu, która będzie miała miejsce podczas najbliższego Walnego Zebrania ISOCu. Termin - jeszcze nieznany, ale już zapraszam.

2. Działający zarząd RWO składa się wyłącznie z niżej podpisanego, któremu wielką pomocą służy kilka osób - szczególne podziękowania należą się Z.A.Kalecie oraz W.Majewskiemu, bez których sam niewiele bym dokonał. Taka sytuacja nie ma sensu. Wybraliśmy trzyosobowy zarząd po to, żeby działał wspólnie, a nie po to, żeby się rozpłynął w szarości dnia codziennego. Dlatego niniejszym informuję, że w pierwszych dniach stycznia odbędą się wybory do nowego zarządu sekcji. Styczniowy termin został wybrany celowo. Nauczony doświadczeniem nie chcę, żeby RWO rządziły przypadkowe osoby, które tydzień przed wyborami zaczęły mądrze mówić, lecz osoby, które już pokazały, że potrafią działać. Dlatego zachęcam wszystkich chętnych do kandydowania do rozpoczęcia realnych działań na rzecz RWO już dziś - tak, aby wasi wyborcy wiedzieli, że skoro potraficie działać przez te kilka miesięcy, po wyborach nie okaże się, że wasz zapał był słomiany. A styczeń dlatego, żeby przez święta można było sobie jeszcze raz wszystko przemyśleć na spokojnie 🙂

Jednocześnie zachęcam do kandydowania.

Poza tym rozmawialiśmy trochę o działaniach zmierzających do promocji wolnego oprogramowania. Przede wszystkim trzeba dokończyć projekt "Linux w szkole". Padła propozycja, że najlepiej będzie poprowadzić krótkie prezentacje podczas "Rad Szkoleniowych" - to takie spotkania nauczycieli, podczas których oni się czegoś uczą, a jednocześnie zdobywają dodatkowe punkty... bo się uczą. Ważne jest, żeby dystrybucja, którą wybierzemy (prawdopodobnie jest to LinuxEdu) miała już wbudowane oprogramowanie, które można pokazać nauczycielce chemii, biologii itp. Żeby nie tylko informatycy wiedzieli, że Linux się do czegoś nadaje. Trzeba będzie też przygotować listy do firm produkujących oprogramowanie edukacyjne, żeby wzięły pod uwagę istnienie Linuksa. Tak, jest to trudne - niektóre dostają gratyfikację od MiłoSciwie nam panującego za tworzenie oprogramowania dla Windows, dlatego będzie je trudno przestawić na nowy rynek. Ale spróbować trzeba.

Po raz kolejny stanęliśmy przed problemem aktualizacji stron RWO oraz tworzenia comiesięcznego biuletynu ISOC-RWO, w którym byłyby informacje o tym, co się działo i co się dziać będzie. Potrzebujemy JEDNEJ OSOBY, która mogłaby koordynować i wysyłać taki biuletyn. Do tej osoby wszyscy coś robiący wysyłaliby informacje o swoich działaniach, a ona by te informacje zbierała, redagowała i wrzucała na www i do biuletynu mailowego.

Reszta w telegraficznym skrócie, jeśli coś przegapiłem, proszę o uzupełnienie.

ZUS i Płatnik... Będziemy się odwoływać dalej. Doszedł nam nowy problem - z automatem do wypełniania wniosków o fundusze unijne.

Patenty - już tylko tygodnie (dni?) dzielą nas od podjęcia decyzji przez Radę Unii Europejskiej, od tej decyzji będą zależały nasze dalsze działania. Na razie ściśle współpracujemy z FFII.

Linux w organizacjach pozarządowych - powstał nowy projekt, trzeba będzie pomóc w jego realizacji. Warto.

Alrauna - projekt Tristana. Tristan obiecał, że całość ruszy już niedługo, projekt jest dość kluczowy dla promocji WO w środowiskach, w których nie można jeszcze zrezygnować z Windows na rzecz Linuksa.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →