Zgodnie z zapowiedziami, światło dzienne ujrzała dziś nowa wersja GNOME – 2.8. Hasłem przewodnim przy jej tworzeniu było 'Just Works’ – czy się to udało, pokażą najbliższe tygodnie.

Jak stwierdził Jeff Waugh, jeden z liderów projektu, głęboko połączono to, co użytkownik widzi, z możliwościami systemu operacyjnego. Dzięki temu dodawanie i konfigurowanie sprzętu powinno być już o wiele prostsze, niż w przeszłości.

W nowym GNOME zaimplementowano coś w rodzaju rozbudowanego windowsowego PnP, dzięki czemu urządzenia podłączenie klucza USB czy aparatu cyfrowego może automatycznie uruchomić związaną z nim aplikację. Jednak nie Windows był głównym źródłem inspiracji – dodają twórcy GNOME – lecz produkowany przez Apple OS X. Rzeczywiście, śledząc najnowsze wersje produktów ze stajni Apple można stwierdzić, że jest to lepszy wzór do naśladowania – i być może prześcignięcia.

Teraz nowy GNOME trafi na biurka użytkowników na całym świecie – czy okaże się tak dobry, jak zapowiadają autorzy? Zobaczymy. Na razie warto spróbować samemu.

Więcej informacji na temat najnowszej wersji oraz sam pakiet znajdziecie na stronach projektu.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →