Tym razem w tłumaczeniu odcinka wzięło udział aż sześć osób, a mimo to praca rozłożyła się dość nierównomiernie na poszczególne osoby… czyżby za sprawą zlotu #debian.pl? Jednak dzięki pomocy Johny’ego i Adama udało się wydać odcinek przed weekendem.

Jak należy się spodziewać, tematyka odcinka dotyczy głównie wydania sarge.

Zapraszam do lektury!

Witaj w trzydziestym pierwszym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Erinn Clark poinformowała, że na stronach internetowych „Kobiety Debiana” (Debian Women) pojawiło się trochę informacji. Steve Langasek przypomniał opiekunom, żeby przebudowali swoje pakiety, jeśli zależą one od pakietu libtiff, którego nowa wersja właśnie pojawiła się w unstable.
Aktualizacja wydania sarge. Colin Watson poinformował, że już teraz żadne pakiety bazowe ani z grupy 'standard’ nie będą mogły zostać włączone do sarge poprzez unstable. Napisał, że teraz jak najszybciej powinny zostać naprawione błędy krytyczne dla wydania i nie może to trwać dłużej niż tydzień. Płyty-wizytówki oraz płyty do instalacji przez sieć zostały już zbudowane, a pełny zestaw płyt jest w trakcie tworzenia. Do wydania przygotowywany jest także podręcznik instalacji.
Wspomnienie prac nad instalatorem Debiana. Joey Hess podsumował wydarzenia, które doprowadziły do obecnej wersji debian-installera. Saga rozpoczęła się w 2000 roku w pewnym klubie w Nowym Jorku, gdzie spotkał on Adama Di Carlo. Powiedział wtedy, że głównym celem tego projekt nie jest ani wyjście o czasie, ani zmieszczenia się w budżecie, lecz 'porządne’ wykonanie. Według sloccount kod instalatora ma około 51 tysięcy linii (czyli 12 osobolat), co jest imponujące.
Problem zgodności z powłoką Bash 3.0. Blars Blarson zauważył, że powłoka bash 3.0, która miała zostać wprowadzona do sarge’a, posiada silniejszą (zgodną ze standardem POSIX) składnię dla wbudowanego polecenia trap, a przez to doprowadza do niezgodności z innymi powłokami typu Bourne. Wpływa to na działanie co najmniej dwóch pakietów: cnews i sendmail. Steve Langasek zapewnił, iż jest już za późno na przesłanie pakietu z tą powłoką do sarge’a, więc problem musi zostać rozwiązany tylko w gałęzi unstable.
Instalator Debiana – pierwszy kandydat do wydania. Zespół tworzący Instalator Debiana przedstawił pierwszą wersję „kandydata do wydania” instalatora dla Debiana sarge. Został on znacznie poprawiony: wspiera wszystkie 11 architektur sprzętowych, pozwala na instalację jądra 2.6, obsługuje napędy CD i karty Ethernet podłączane przez firewire, zawiera liczne poprawki błędów i usprawnienia. Instalator potrafi teraz porozumiewać się z użytkownikiem w jednym z 40 języków.
Problemy z wydaniem sarge. Adrian Bunk zauważył problem w pakiecie libtiff w sarge. Tak się nieszczęśliwie złożyło, że nowa wersja libgpg-error0 została przesłana do unstable z nowym plikiem shlibs kilka dni po zamrożeniu poprzedniej wersji w ramach zamrażania sarge. Co za tym idzie, pakiety, które jeszcze nie są zamrożone, a zostały zbudowane zgodnie ze starszą wersją pakietu, nie będą mogły znaleźć się w sarge. Dotyczy to z pewnością pakietów GNOME, Evolution, a być może jeszcze innych.
Zaproszenie do udziału w konkursie popularności. Petter Reinholdtsen zaprosił do udziału w konkursie popularności Debiana. Zebrane informacje posłużą do ustalenia kolejności pakietów na oficjalnych płytach Debiana. Aby owa kolejność jak najlepiej odzwierciedlała preferencje naszych użytkowników, jak najwięcej ludzi powinno zainstalować pakiet popularity-contest i wziąć udział w konkursie.
Dystrybucja plików binarnych bez ich budowania. Shaun Jackman zastanawiał się, czy dobrym pomysłem jest dystrybucja pliku binarnego dostarczanego z zewnątrz zamiast kompilowania go z dostarczonych źródeł. Roland Stigge wspomniał o problemach, w których możemy się znaleźć, jeżeli będziemy musieli załatać bibliotekę (na przykład dla uaktualnień bezpieczeństwa).
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

 • libpng — Multiple vulnerabilities.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały ostatnio dodane do niestabilnego archiwum Debiana lub zawierają ważne poprawki.

 • automake1.9 — Tool for generating GNU Standards-compliant Makefiles.
 • cgiirc — Web based IRC client.
 • cimg-dev — Powerful image processing library.
 • flyspray — Lightweight Bug Tracking System (BTS) in PHP.
 • gnubik — 3D Rubik’s cube game.
 • grub2 — Next generation of GNU GRUB [EXPERIMENTAL].
 • kipina — Training program to log physical activities of athletes.
 • konserve — KDE kicker applet that performs periodic backups.
 • qgo — Go client and full featured SGF editor.
 • sibyl — Boot loader for Broadcom SiByte MIPS boards.
 • sysfence — System resources guard.
 • teapop-ldap — Powerful and flexible RFC-compliant POP3 server.
 • traffic-vis — Sniffer that can display reports in HTML, Postscript and other formats.
 • utf8script — Binfmt_misc plugin for UTF-8 scripts.
 • vserver-debiantools — Tools to manage Debian virtual servers.

Pakiety Debiana zaprezentowane w zeszłym tygodniu. Każdego dnia opisywany jest inny pakiet z dystrybucji testowej Debiana. Jeśli wiesz o jakimś mało znanym pakiecie i uważasz, że inni również powinni się o nim dowiedzieć, wyślij o nim informację do Andrew Swegera. W zeszłym tygodniu zaprezentowano następujące pakiety.

 • woody — Hierarchic text editor.
 • ncftp — User-friendly and well-featured FTP client.
 • tzwatch — Displays time and date in specified time zones on console.
 • hping2 — Active Network Smashing Tool.
 • lftp — Sophisticated command-line FTP/HTTP client programs.
 • console-tools — Linux console and font utilities.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem dwn@debian.org.
Tłumaczenie: Adam Kuczyński, Bartosz Feński aka fEnIo, Marcin 'golish’ Goliszewski, Kalina Detko, Marcin Paweł Kobierzycki, Jan 'Johny’ Zieliński.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: kala.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →