Pomimo przedstawionych w poprzednich artykułach zastrzeżeń i obaw związanych z groźbą wprowadzenia patentów na „wynalazki realizowane za pomocą komputera”, w dniu dzisiejszym mogę nareszcie przekazać dobrą wiadomość. Przed kilkoma godzinami burmistrz stolicy Bawarii, Christian Ude, ogłosił podczas konferencji prasowej wznowienie prac migracyjnych i rozpisanie konkursu na „Podstawowego klienta”.

Postępowanie przetargowe ma się zakończyć do jesieni 2004 r. Jeśli nie zajdą nieprzewidziane okoliczności, natychmiast nastąpi wdrożenie nowego systemu na serwerach i stacjach roboczych. Burmistrz Monachium zapowiedział wykonanie analiz prawnych w celu uzyskania odpowiedzi na pytania dotyczące ewentualnego wejścia w życie dyskusyjnej dyrektywy UE w jej obecnej wersji.
Ude zażądał od władz niemieckich wyjaśnień, dlaczego w Brukseli w ogóle zagłosowano za wprowadzeniem zmian do projektu przyjętego wcześniej przez Parlament Europejski. Jednocześnie zaapelował on o konsekwencję w działaniach rządu oraz o poparcie miast, gmin i urzędów migrujących na Linuksa dla miasta Monachium.
Decyzja z Bawarii oraz niemieckie reakcje i komentarze z nią związane pokazują rosnące przekonanie, że patenty na „wynalazki realizowane za pomocą komputera” nie zostaną wprowadzone głosami Niemców bez uprzednich zmian umożliwiających bezpieczny rozwój Wolnego Oprogramowania. Po kilku dniach od decyzji o wstrzymaniu migracji widać, jak potrzebne i uświadamiające było tego typu działanie.
Żródła:
heise online
Pro-Linux
Archiwalny news dodany przez użytkownika: wojtek_germ.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →