Producent kluczowej dla KDE biblioteki, Qt, podpisał z KDE Free Qt Foundation poprawki do umowy dotyczącej przyszłości samej biblioteki. Ze zaktualizowanej umowy wynika, że jeśli kiedykolwiek w przyszłości Trolltech zaprzestanie produkcji „zamkniętej” wersji biblioteki, fundacja będzie mogła ją opublikować na zasadach jednej z licencji BSD oraz jednej – lub kilku – otwartych licencji.

Cóż to oznacza? Przede wszystkim większą popularność projektu KDE wśród producentów zamkniętych rozwiązań. Aktualnie biblioteka Qt jest dostępna w dwóch wersjach – GNU GPL oraz komercyjnej. Jeśli jakaś firma nie chciała publikować kodu źródłowego swojego produktu, kupowała zamkniętą wersję biblioteki.

Problemem jednak byłaby sytuacja, kiedy nie miałaby od kogo jej kupić – na przykład po przebranżowieniu, upadku lub wykupieniu Trolltech? Dana firma mogłaby wtedy albo zupełnie zrezygnować z tworzenia aplikacji specjalnie dla KDE, albo zdecydować się na uwolnienie kodu źródłowego. Myślę, że sporo firm w przewidywalnej przyszłości dalej będzie chronić swoje źródła, więc oznaczałoby to zubożenie ilości aplikacji zintegrowanych z KDE.

Umowa, na mocy której w takiej sytuacji możliwe będzie opublikowanie kodu Qt na zasadach licencji w stylu BSD, jest najlepszym wyjściem z sytuacji. Zabezpiecza zarówno obecne interesy Trolltech, jak i przyszłe twórców i miłośników KDE.

Ciekawe, kiedy standardem staną się umowy, na mocy których oprogramowanie wszystkich firm wycofujących się z rynków informatycznych będzie miało w pełni otwarty kod.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →