Jak donosi malezyjski dziennik >>The Star<<, urzędy w Malezji zostały zobowiązane do preferowania rozwiązań opartych na Open - Source - Software (OSS) i wybierania ich przed oprogramowaniem własnościowym.
W państwie tym rozpoczęło się wdrażanie >>Masterplan<<, znanego pod oficjalną nazwą "Malaysian Public Sector Open Source Software Masterplan<<.
Mimo swojej wielodniowej podróży po krajach azjatyckich, Bill Gates nie był w stanie przekonać malezyjskich decydentów o wyższości oferowanych przez siebie rozwiązań.
Już w listopadzie ubiegłego roku rząd Malezji rozpoczął akcję wspierania Open Source.
Dzięki temu w chwili obecnej Malezja dołączyła do coraz liczniejszej rodziny państw, których decydenci zrozumieli konieczność pełnej kontroli kodów źródłowych i przejrzystości stosowanego oprogramowania.
Długo dyskutowany „Masterplan” zmniejszy koszty, zwiększy możliwości wyboru oprogramowania dla administracji publicznej oraz obniży >>digital divide<<. Podstawą malezyjskich zastosowań OSS ma być jakość oprogramowania, >>value for money<<, przejrzystość, bezpieczeństwo i kompatybilność. Prawo malezyjskie stanowi, że w przypadku, gdy wady i zalety różnego typu oprogramowania będą się równoważyć, należy wybrać OSS, natomiast w innych przypadkach należy wybrać lepszy produkt. W Malezji wzięto pod uwagę, że niektórzy oferenci nie będą z tego zadowoleni i uznają powyższą zasadę za niesprawiedliwą. Jednak rząd pozostał przy swoim stanowisku i wymaga od firm postępowania zgodnego z ogłoszonym planem. Równocześnie z ogłoszeniem "Masterplan" otwarto Centrum Umiejętności Open Source (OSCC), które ma być miejscem zgłaszania wszystkich działań związanych z OSS. "Masterplan" wytycza konkretne cele. Ich realizacja ma się zakończyć w 2005 roku. 60% wszystkich nowych serwerów ma wykorzystywać wolne systemy operacyjne, 30% infrastruktury informatycznej (e-mail, DNS, serwery pośredniczące itd.) powinno być obsługiwanych przez OSS, natomiast 20% wszystkich pracowni komputerowych w szkołach ma mieć zainstalowane Otwarte Oprogramowanie. Już teraz 54 urzędy rządowe stosują w różnych formach oprogramowanie OSS, jednak tylko 10% korzysta z niego na desktopach. Przeprowadzona ankieta wykazała, że istnieje wola i możliwość, aby zwiększyć te liczby. Źródła: Star-Techcentral
Pro-Linux
Archiwalny news dodany przez użytkownika: wojtek_germ.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →