Na łamach International Herald Tribune pojawił się artykuł Europe’s software patent policy under siege, poświęcony problematyce patentów na oprogramowanie.

Jak już pisaliśmy kilka dni temu, Holandia wycofała swoje poparcie dla pomysłu patentowania algorytmów. Trwają też gorące dyskusje w Portugali i w Niemczech. Wystarczy dodać, że wstrzymujący głos Polski został nieprawidłowo zapisany jako głos poparcia i staje się jasne, że urzędnicy zaczynają zauważać błąd w procedurze podejmowania decyzji. Oznacza to, że pojawia się szansa na odrzucenie projektu dyrektywy pantentowej.

W pierwszych dniach czerwca otrzymałem z Ministerstwa Gospodarki i Pracy list, w którym podziękowano za zaangażowanie ISOC Polska w zagadnienia patentowe oraz wyrażono nadzieję, że „prezentowane przez ISOC Polska poglądy oraz przedstawione argumenty posłużą do właściwego opracowania stanowiska Polski w tym obszarze”.

Ten list, spotkania w UKiE oraz uruchomienie forum dyskusyjnego poświęconego patentom są dowodami na to, że decydenci zwracają uwagę nie tylko na opinie osób, za którymi stoi wielki kapitał, lecz również przedstawicieli mniejszych firm i środowisk.

Przykład Holandii pokazuje, że da się wycofać z raz zaprezentowanego stanowiska – Polsce będzie o tyle łatwiej, że patentów nie popierała.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →