Kontrowersyjny problem tzw. patentów na oprogramowanie podzielił zainteresowanych na trzy grupy. Dwie świadome problemu: bezkompromisowych zwolenników i przeciwników pomysłu oraz największą grupę – nieświadomych. Wszystkie głosy w dyskusji są zdecydowanym potępieniem idei lub chwaleniem rozwiązania bez refleksji nad ewentualnymi negatywnymi jej skutkami. Brakuje też merytorycznej dyskusji o następstwach wprowadzenia (lub nie) patentów na oprogramowanie w UE i konkretnych faktów.

Tym bardziej dziwi stanowisko Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji w tej sprawie, które przede wszystkim można odebrać jako wyważone i dojrzałe spojrzenie na sprawę. W stosunkowo długim tekście rada Izby wskazuje na szereg wartych uwagi argumentów i niepewności – np. Nie są znane pełne konsekwencje prawne oraz ekonomiczne nieprzyjęcia tej dyrektywy w całości dla europejskich firm informatycznych. . Ciekawym punktem jest również wzmianka o ruchu Wolnego Oprogramowania, który zwykle nie był zauważany przez gigantów na polskim rynku.
Jeżeli oczekujesz jasnego stanowiska „za” lub „przeciw” dokument PIIT nie spełni Twoich oczekiwań. Warto jednak poświęcić chwilkę, żeby w dość zwięzłym tekście znaleźć, kilka szczegółów, o których mogłeś(-aś) wcześniej nie pomyśleć.
Powodem takiego dyplomatycznego podejścia do sprawy może być również sytuacja wewnętrzna PIIT. Członkiem Izby jest m.in. ComArch, który jako duża firma widzi w patentach na oprogramowanie szansę na zwiększenie zysków. Możliwe, że owa mądrość jest po prostu sprytną próbą zadowolenia wszystkich członków PIIT, których różnią poglądy. Bezsprzeczny jest jednak fakt, że wciąż brakuje profesjonalnych i aktualnych analiz konsekwencji przyjęcia lub odrzucenia „dyrektywy patentowej” związanych z europejskim i polskim rynkiem informatycznym. PIIT postuluje rozwagę, wstrzymanie się od szybkich decyzji oraz opracowanie zebranej wiedzy i przedstawienie jej szeroko pojmowanemu polskiemu środowisku, z czym zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy tzw. patentów na oprogramowanie powinni raczej się zgodzić.
Więcej o patentach na oprogramowanie można dowiedzieć się również na stronie www.ffii.org.pl
Archiwalny news dodany przez użytkownika: antymon.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →