Od kilku godzin dostępne są nowe wersje programów Mozilla.or Firefox 0.9 oraz testowe wydanie Thunderbird 0.7 Release Candidate.

Co nowego w Firefoksie 0.9 „One Tree Hill”?

 • pierwsze, co rzuca się w oczy, to nowy wygląd przeglądarki w wersjach dla Windows i GNU/Linuksa. Skórka Winstripe opracowana przez Mozilla Visual Identity Team zastąpiła poprzednią, Qute, głównie z powodów licencyjnych. Autor Qute, Arvid Axelsson niestety nie zgodził się na objęcie Qute licencją MPL/GPL/LGPL, nie zezwolil też nikomu na tworzenie modyfikacji skórki (a takie konieczne były m. in. dla Thunderbirda). Decyzja o zmianie skórki zapadła pod koniec ubiegłego roku, lecz wyszła na jaw dopiero teraz, wywołując wiele kontrowersji wśród społeczności. Obecnie Arvid deklaruje chęć uwolnienia Qute, ale wydaje się, że jest na to już za późno. Osoby przyzwyczajone do wyglądu znanego z wersji 0.6-0.8 mogą zainstalować Qute ze strony autora. W wersji 1.0 dla Linuksa Winstripe zostanie lekko zmodyfikowane, by bardziej pasować do stylu Gnome („Gnomestripe”).
 • Firefox 0.9 potrafi teraz przenieść ustawienia nie tylko z Internet Explorera i Netscape 4.x, ale także z Netscape 6.x/7.x i pakietu Mozilla oraz z Opery. Import ustawień z Konquerora, Safari i Omniweb planowany jest na kolejne wersje.
 • Nowy menedżer rozszerzeń (dodatków) i schematów wyglądu (skórek) wraz z funkcją aktualizacji. Przed paroma godzinami wystartował także związany z tą funkcją serwis update.mozilla.org.
 • Zmniejszenie objętości wydań poprzez usunięcie pozostałości pakietu Mozilla z Firefoksa. Ponadto instalator dla Windows korzysta teraz z kompresji 7-zip, dzięki czemu zajmuje tylko 4,6 MB.
 • w systemach Windows i Mac OS X możliwe jest kopiowanie obrazków ze stron www do schowka.
 • w systemie GNU/Linux dodano obsługę protokołów SMB i SFTP przy użyciu GnomeVFS.
 • lepsza integracja z GTK 2.x i Gnome. W wersji 0.8 Firefox nie do końca respektował ustawienia GTK np. co do wyglądu menu. W tej chwili zostało to poprawione. Zwiększono także zgodność Firefoksa z Gnome Human Interface Guildelines (np. dotychczasowe okno „Opcje/Options” zwie się teraz w wersjach dla Linuksa „Preferencje/Preferences” i przeniesione zostało z menu „Tools/Narzędzia” do menu „Edit/Edycja”.
 • wersja dla Linuksa dostępna jest teraz zarówno jako archiwum tar.gz, jak i klikalny instalator. Ten ostatni ma pozwalać na szczegółowe wybranie komponentów przeglądarki.
 • Katalog profili w wersji 0.9 nie znajduje się już w ~/.phoenix. Obecnie jest to ~/.mozilla/firefox. Podobnie, nową lokalizacją katalogu profilu w Mac OS X jest ~/Library/Application Support/Firefox

Firefox 0.9 oparty jest na Gecko 1.7, tak więc zmiany zaszły także w możliwościach samego silnika przeglądarki. Gecko 1.7 obsługuje np. przezroczystość (opacity) zgodnie z W3C CSS 3, wprowadza także nowe zdarzenie onbeforeunload, zapożyczone z MSIE, o którego obsługę w Mozilli zabiegali twórcy aplikacji internetowych.
Firefoksa 0.9 można pobrać ze stron y programu.
Polska wersja Firefoksa 0.9 jest w przygotowaniu, powinna być dostępna w ciągu najbliższych kilku dni na firefox.pl. 🙂
Dostępne jest także wydanie testowe (release candidate) Thunderbirda 0.7. Zmiany od wersji 0.6 to głównie obsługa wielu tożsamości oraz poprawki błędów. Szczegółowe informacje o tym wydaniu znaleźć można w tym wątku na forum mozillaZine.
Ponadto, kilka dni temu udostępniona została wersja 0.3 programu Nvu, opartego na Kompozytorze stron Mozilli wizualnego edytora HTML i CSS. Nowości w Nvu 0.3 to m. in:

 • obsługa sposobów pisania „od lewej do prawej” (typowego dla języków europejskich) jak i „od prawej do lewej” (hebrajski, arabski i inne)
 • „Markup cleaner” – oczyszczający kod HTML ze śmieci
 • moduł sprawdzania pisowni
 • poprawiono obsługę <dd> i <dt>
 • Gecko 1.7
 • poprawki błędów

To nie koniec nowości. Dotychczasowy sklep internetowy Mozilli – store.mozilla.org (oferujący płyty z Mozillą jak i gadżety) uzyskał nowy, bardziej przejrzysty wygląd oraz nowy adres – mozillastore.com. Sklep ten przyjmuje już zamówienia na płyty CD-ROM z Mozillą 1.7 wraz z drukowaną instrukcją obsługi, Firefoksem 0.9 i Thunderbirdem 0.7.
Na koniec tego tygodnia planowane jest wydanie pakietu Mozilla 1.7. Kiedy tylko się to wydarzy, oczywiście Was o tym poinformujemy.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: marcoos.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →