Jak podało kilka serwisów (m.in. ComputerWolrd) Sun Microsystem potwierdza plany otwarcia źródeł Solaris. Flagowy produkt ma być oferowany w systemie subskrypcji, zapewne podobnym do tego który wprowadził Red Hat, ale z założenia ma być „znacząco tańszy” niż model Microsoftu lub RH.

Wiadomość jest potwierdzona przez przedstawicieli firmy. Nie wiadomo jeszcze, na jakiej licencji i kiedy będzie dostępny otwarty Solaris, ale możliwe jest, że w pewnym zakresie będzie dostępny nieodpłatnie.
John Loiacono (executive vice president – Sun) zastanawia się nad różnymi licencjami dla różnych odbiorców (np. akademickich, biznesowych), co jednak kłóciłoby się z Open Source Definition. Miejmy nadzieję, że Jonathan Schwartz mówiąc: „But make no mistake: We will open-source Solaris” rozumie termin Open Source tak samo jak Open Source Initiative.
Sun od dłuższego czasu dopasowuje swoją strategię do sytuacji na rynku, na którym bardzo trudno nie zauważyć GNU/Linuksa. Dziennikarze CNETAsia zauważają rownież, że obrana strategia może wynikać z faktu, że systemy spod znaku Pingwina stały się nie tylko zagrożeniem dla Microsoftu, ale też dla samego SUNa (czyt. jego flagowego systemu operacyjnego).
Nadchodząca wielkimi krokami wersja 10 ma oferować wszystkie swoje zaawansowane funkcje na wszystkich rodzinach wspieranych procesorów: SPARC, IA-32, x86_64, IA-64. (Wcześniej wersje nie-SPARC-owe były traktowane przez firmę nieco po macoszemu.) System ma niesamowite możliwości, w niektórych podręcznikach jego rozwiązania wielozadaniwowości, wielowątkowości, pracy w czasie rzeczywistym i w postaci klastrów są uznawane za modelowe. Otwarcie kodu może być połączone z wejściem na rynki inne niż korporacyjne, które Sun do tej pory (dość skutecznie) penetrował.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Tomasz Kasprzak.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →