Linux w Monachium ma się dobrze i właśnie dobrnął do końca kolejnego etapu, jakim było przygotowanie szczegółowego planu migracji, donosi austriacki dziennik DerStandard. Mimo pojawiających się ostatnio tu i ówdzie pesymistycznych przebąkiwań o domniemanych kłopotach z „materiałem ludzkim” w poszczególnych referatach zarządu miasta oraz niedoborze środków finansowych na realizację planu migracji, plan ten oddano zgodnie z harmonogramem.

Ubiegłoroczna decyzja (chronologia: Burmistrz do Ballmera: „What else can you offer?”, SPD i Zieloni za migracją, Monachium migruje) rady miejskiej Monachium o migracji 14 tysięcy stacji roboczych na Linux spowodowała reakcję łańcuchową i zmianę sposobu myślenia o Wolnym Oprogramowaniu w świecie administracji publicznej i biznesu. W międzyczasie do dobrego tonu w zarządach miast należy zlecanie analiz na temat możliwości rozstania się z produktami Microsoftu – migrację rozważają między innymi Wiedeń, Rzym, Londyn i Paryż. Ostatni rok spędzono w Monachium na wypracowywaniu strategii migracji, planów szkoleń i wymiany informacji, zdefinowano również i przetestowano tzw. klienta bazowego dla stacji roboczych. Wszystkie wydziały administracji Monachium popierają projekt LiMux i uważają, że migracja jest wykonalna zarówno czasowo, jak i organizacyjnie i technicznie. Migracja na Linux i Wolne Oprogramowanie ma być zrealizowana do końca 2008 roku.

W informacji dla prasy zatytułowanej „Monachium staje się miastem Linuksa” zamieszczonej na stronie tamtejszych Zielonych czytamy m.in.:

„Świat spogląda na Monachium. Zeszłoroczna strategiczna decyzja na rzecz Linuksa już teraz przyniosła ogromną poprawę wizerunku stolicy Bawarii. Zakończona powodzeniem realizacja jest jednocześnie obowiązkiem i szansą. Obowiązkiem, ponieważ zarówno społeczność Wolnego Oprogramowania, jak i zwolennicy »okienek« będą teraz z zapartym tchem przyglądać się Monachium, a realizacja projektu w monachijskim zarządzie miejskim wpłynie na rozwój branży informatycznej na całym świecie. Szansą, ponieważ Monachium może dzięki temu projektowi dostarczyć nowych impulsów i udzielić schronienia tej ważnej dla przyszłości branży…
…Musimy teraz uważać, aby pozbywając się jednego monopolisty nie wpaść w objęcia innego globalnego olbrzyma. W trakcie migracji będziemy potrzebowali wielu małych i nie takich małych aplikacji fachowych i specjalistycznych rozwiązań. Małe i średnie firmy informatyczne z Monachium i okolic dysponują dużą wiedzą fachową również w zakresie Wolnego Oprogramowania. Musimy zwiększyć ten kapitał, z korzyścią dla tego projektu i dla Monachium jako siedziby branży informatycznej. Ponieważ kiedy monachijski projekt LiMux zakończy się sukcesem, będziemy mogli ten sukces również eksportować i sprzedawać.”

W dniu 16 czerwca monachijska rada miejska podejmie ostateczną decyzję o rozstaniu się z systemem MS Windows i migracji na Wolne Oprogramowanie. Będziemy o tym informować.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: kurt.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →