Rok 2004 zgodnie z przewidywaniami przynosi duże zmiany na rynku desktopów korporacyjnych – pojawia się bowiem coraz więcej produktów i klientów na systemy i aplikacje oparte na Linuksie.
Firma RedHat Inc. 4 maja 2004 zaprezentowała swój nowy produkt – Red Hat Dekstop z rodziny Red Hat Enterprise Linux (całkowicie komercyjna dystrybucja Linuksa) zaś firma Novell, właściciel Suse, planuje w drugiej połowie roku wypuścić kolejną wersję SUSE LINUX Desktop (która w tej chwili ma około dwóch milionów użytkowników).
Obie firmy proponują zbliżone produkty (wyposażone w OpenOffice, Mozillę, Evolution, środowisko Javy, Acrobat Readera i pluginy Flasha). Zasadniczą zaletą – dla klientów korporacyjnych – jest oferta wsparcia technicznego. Cena licencji jest w obu przypadkach dużo niższa niż w przypadku rozwiązań opartych na produktach Microsoftu.

Dla zaawansowanych użytkowników oferty te nie są specjalnie atrakcyjne. Sami potrafią zbudować takie środowisko, nie płacąć za to ani grosza. Również komercjalizacja Linuksa nie ma wielu zwolenników w kręgach Wolnego Oprogramowania. Niesie jednak za sobą szansę upowszechnienia pewnego standardu i zmienienia proporcji wykorzystania Linuksa na desktopach.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: mrman.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →