Prawie w tym samym czasie w sieci pojawiły się dwa interesujące teksty dotyczące licencji GNU GPL. Pierwszy z nich pojawił się na Slashdocie, a jest on odpowiedzią jednego z prawników na pytania często stawiane przez programistów interesujących się swoimi prawami.

Drugim tekstem jest opublikowany przez Microsoft tekst Some Questions Every Business Should Ask About GNU GPL, który ku mojemu zdziwieniu został napisany w formacie doc i spakowany do exe. Ale dzięki wszechobecnym windowsom, po chwili miałem w ręku wersję HTMLową, którą zamieszczam tutaj.

UPDATE: Richard Stallman wypowiedział się na temat tekstu opublikowanego na stronach Microsoftu. Jego zdanie na ten temat znajdziecie w serwisie LinuxToday.com.

Oba dokumenty są zbyt obszerne, żeby je tu przytaczać w całości, jednak już na pierwszy rzut oka widać, że warto się z nimi zapoznać. Rzucają one trochę światła na naszą ulubioną licencję, która wreszcie doczekała się (niezbyt) oficjalnej wykładni prawniczej.

Tekst Slashdotowy jest napisany przez zwolennika idei OpenSource, który wyjaśnia temat raczej od strony praktycznej, która powinna zainteresować każdego developera.

Z kolei tekst napisany przez pracownika Microsoftu również głosi prawdę, jednak napisany jest tonem ostrzegającym.

Warto zapoznać się z wersjami obu stron, ponieważ nadmiar wiedzy jeszcze nikomu nie zaszkodził. Zwłaszcza, że dobrze znać argumenty strony przeciwnej
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →