Pojawił się nowy robak internetowy – Sasser. Media donoszą o 6 milionach zainfekowanych komputerów. Ucierpiały: Komisja Europejska, wiele firm i miliony indywidualnych użytkowników. Ów wirus oczywiście do działania wymaga oprogramowania firmy Microsoft. Czy powinno nas to interesować? Problem przecież nas zupełnie nie dotyczy. Wiemy, że nas nie dotyczy. Czy jest to jednak aż tak oczywiste dla statystycznego użytkownika?

Media znalazły kolejną sensację – kolejny wirus. Jeżeli informacji towarzyszą oprócz emocjonujących komentarzy i szokujących liczb konkretne fakty ograniczają się jedynie do określenia grupy zagrożonych systemów. Jest to już bardzo dobrą praktyką, bo nie jest równoznaczne z twierdzeniem, że wszyscy powinniśmy się bać. Czasami jednak dziennikarze uspakajają: „użytkownicy systemów Microsoft Windows Me, 98 i 95 mogą spać spokojnie”.
W przypadku straszenia wszystkich lub uspokajania pewnej grupy użytkowników Microsoft Windows pojawia się problem – poważne przemilczenie. Statystycznie użytkownicy wolnych systemów operacyjnych nie są grupą, którą można przemilczeć – szczególnie mając na uwadze promowanie Wolnego Oprogramowania w Polsce i Unii Europejskiej, do której właśnie wstąpiliśmy.
Problemem nie jest „znieważenie” użytkowników WO tylko podtrzymywany brak świadomości statystycznego użytkownika, który nie wie, że mógłby też spać spokojnie używając Wolnego Oprogramowania, systemów relatywnie nowych, które nie pochodzą koniecznie z drugiej połowy 90. Statystyczny użytkownik nie wie też, że nie musi kupować (ani kraść) oprogramowania antywirusowego, bo używając Wolnego Oprogramowania nie będzie miał potrzeby posiadania takich dobrodziejstw.
Powinniśmy zareagować? Jeżeli tak to w jaki sposób? Pomijając spiskowe teorie dziejów z czego wynika ten wybitnie wybiórczy charakter „wirusowych” informacji? Zwykłej niewiedzy? Lenistwa? Czy warto walczyć o świadomość dziennikarzy?
Poniżej publikujemy list, który wysłał Rafał Maj do TVP.
=============
From: rafal /na/ raf256.com
To: feedback /na/ tvp.pl
Witam,
chciałem zwrócić Państwa uwagę na doniesienie o nowym wirusie (czy jak to Państwo nazwali, pluskwie) komputerowym – z dzisiejszych Wiadomości (19:30).
Mówiąc o wirusie poinformowali Państwo iż atakuje on Windows (2000, XP). oraz że nie atakuje Windows Me,98,95.
Natomiast, zabrakło bardzo istotnej informacji – że nie atakuje on żadnych systemów innych niż Windows (jak chociażby Linux – z domowych systemów; oraz Unix,QNX,Solaris – z znanych systemów o przeznaczeniu raczej niedomowym).
Zabawne, następnie były omówione płatności abonamentowe, o tym jak nie ma pieniędzy na MISJĘ Telewizji Publicznej, a przedstawienie powierzchownej informacji o wirusie, sugerującej że nie ma innych systemów niż Windows, to „profesjonalizm” którego można by oczekiwać od Polsatu, nie od Telewizji Publicznej.
Media są często krytykowane w środowiskach informatycznych za brak wiedzy o omawianych tematach, taki mały gest jak uzupełnienie notatki o informację w stylu „…systemy z rodziny Linux oczywiście są całkowicie odporne” z pewnością przyspożyło by TVP dużo uznania w środowiskach informatycznych i nie tylko.
=============
Archiwalny news dodany przez użytkownika: antymon.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →