Zakup notebooka w dzisiejszych czasach nie jest taki prosty jakby się wydawał, niestety nie dlatego, że jest aż taki duży wybór ale dlatego, że go wcale nie ma. Największe firmy sprzedające sprzęt chwalące się tym, że dają klientowi wolny wybór systemu operacyjnego szybko zapominają o swoich kampaniach reklamowych kiedy w gre wchodzą notebooki. Od jakiegoś czasu zacząłem się zastanawiać nad wymianą komputera na nowy, ponieważ technologia Centrino przypadła mi do gusty zacząłem się zastanawiać nad zakupem notebooka zamiast stacjonarnego komputera. Szybko jednak mój zapał został ostudzony gdy zacząłem szukać sprzętu bez oprogramowania.

Tak jak z zakupem stacjonarnego komputera bez oprogramowania nie ma żadnego problemu jak jeżeli chodzi o notebooki problem jest i to duży. Ponieważ najbardziej odpowiadał mi notebook IBMa a wszedzie w sklepach sprzedawali go z systemem operacyjnym Windows XP napisałem krótkiego e-maila do BOKu IBMa, na co otrzymałem krótką i zwięzłą odpowiedź:

 -------- Original Message -------- Subject: Re: ThinkPad Date: Thu, 8 Apr 2004 15:54:46 +0100 From: Warsaw Biuro Obslugi Klienta  To: Benedykt Kroplewski    Szanowny Kliencie,  bardzo się cieszę, że nasze produkty przypadły Panu do gustu. Z przykrością muszę jednak poinformować Pana, że nie ma możliwości zakupienia laptopa bez systemu operacyjnego Microsoft Windows.  Z poważaniem,  BOK IBM Polska. 

Cóż to było za zdziwienie, że taki orędownik OpenSource jak IBM nie sprzedaje notebooków bez systemu operacyjnego, przecież kilka dni temu na konferencji IBM i Novela przedstawiciel IBMa tak ładnie przedstawiał swoją firmę mowiąc o tym, że Oni chca dać nam tylko sprzęt i nie wciskają nam żadnego oprogramowania, że możemy sobie sami wybrać itd. Itd. Nie zrażając się zacząłem szukać innej firmy oferującej notebooki , ponieważ drugim w kolejności laptopem, który mnie zainteresował był ze stajni HP, zacząłem szukać… Na Polskiej stronie HP nie znalazłem żadnego adresu email, gdzie mogłbym zadać pytanie na temat dostępu ich sprzętu bez systemu operacyjnego, dlatego też napisałem do jednej z firm handlujących notebookami i otrzymałem taka odpowiedz:

 -------- Original Message -------- Subject: Re: HP Date: Tue, 27 Apr 2004 09:48:22 +0200 From: Sławomir Kowalski  To: Benedykt Kroplewski  References: <408D62C6.30108@age.pl>  Szanowny Panie,  Jedyna mozliwoscia zakupienia notebooka bez oprogramowania sa notebooki firmy California Access. Wszyscy inni producenci sprzedaja notebooki WYLACZNIE z systemem operacyjnym.  Szczegoly oferty handlowej notebookow California Access znajduja sie na nasze stronie www.karen.com.pl  Pozdrawiam  SLAWOMIR KOWALSKI 

I w ten sposób następny producent sprzętu nie daje nam żadnego wyboru. Światełkiem w tunelu jest wymienona firma California Access, oraz mniejsi producenci laptopów typu Aristo, którzy bez najmniejszego problemu sprzedają swoje produkty bez systemu operacyjnego.

I tak reklama reklamą, a Gatesowi radość.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Benedykt Kroplewski.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →