Data: 22.04.2004

Godzina: 18.15

Miejsce: Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, Banacha 2, Warszawa.

Sala: 5440

Temat: Video4Linux: Wprowadzenie do przetwarzania ruchomego obrazu pod Linuxem

Jako, że nie doszło do wykładu w zeszłym tygodniu z winy prelegenta, dajemy mu szansę zrehabilitować się w tym tygodniu. Temat jak widać ten sam, który miał być 15.04.2004.

Słowo od prelegenta:

V4L (Video4Linux) oraz V4L2 to projekt standardu mającego zapewnić dostęp do ruchomego obrazu z zewnętrznych źródeł sprzętowych aplikacjom pracującym pod Linuxem (i nie tylko, vide V4L na Solarisie). Standard ten opisuje API udostępnione twórcom aplikacji, oraz sposób konstruowania driverów urządzeń mających współpracować zgodnie ze standardem. Ponieważ temat ten jest zbyt rozległy aby zająć się nim na jednym wykładzie, postaram się przedstawić informacje ułatwiające zainteresowanym dalsze dociekania. Aby jednak nie zostawić słuchaczy z pustymi rękoma, przedstawię przykładowe fragmenty kodu prostej aplikacji GTK+ wyświetlającej obraz z kamery i informującej o wystąpieniu ruchu. Obecnie na rynku występuje wiele rodzajów urązdzeń pozwalających na pobieranie ruchomego obrazu, generalnie dzielą się one ze względu na sposób podłączenia do komputera (karty PCI, urządzenia SCSI, USB, FireWire, karty CF, dawniej również urządzenia podłączane przez złącze LPT, eksperymentalne urządzenia podłączane do złącza IDE). Istnieją również urządzenia całkowicie autonomiczne (kamery ethernetowe), karty ze sprzętową kompresją obrazu, profesjonalne karty ze sprzętową redukcją szumów oraz innymi ułatwiaczami przetwarzania obrazu. Ze względu na spore doświadczenie z kartami PCI opartymi na chipach Bt848/878 (878A) opisując mniej i bardziej profesjonalne zastosowania V4L będę wspominał głównie o rozwiązaniach bazujących na tych kartach. Z bardziej praktycznych rad, przedstawię jak skonfigurować kernel Linuxa aby urządzenia V4L działały prawidłowo, oraz jak zmusi kernel 2.4 aby widział więcej ni 4 karty Bt8xx. Przedstawię również najważniejsze różnice między V4L a obecnym od kerneli 2.5 nowym standardem V4L2.

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje na temat WarLUGa mailem napisz do mnie a dopiszę Cię do listy osób otrzymujących takie info.

Przypominam, że spotkanie będzie transmitowane na żywo przez internet (w formacie IceCast). Szczegóły można znaleźć pod adresem http://warszawa.linux.org.pl/audio.html

Dodatkowo informuję, iż że dla osób które nie będą mogły słuchać w trakcie wykładu całe nagranie będzie potem udostępnione do ściągnięcia na stronie WarLUGa.

Kamecka Marzena

kontakt: m.kamecka@net.icm.edu.pl
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Skobi.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →