W trakcie Pingwinariów niejeden z uczestników miał okazję skorzystać z kolei gondolowej na Jaworzynę w Krynicy. Po zakończeniu tegorocznych Pingwinariów otrzymałem informację od Przemka Hołowczyca z gdańskiej firmy Systemy Komputerowe CENTRUM na temat wdrożenia Linuksa do obsługi tej kolejki.

Oto co pisze autor:
Pracuję jako administrator i programista w gdańskiej firmie Systemy Komputerowe CENTRUM, która to firma zajmuje się tworzeniem systemów kontroli dostępu i systemów sprzedaży dla różnej maści obiektów sportowych, stadionów, ośrodków narciarskich, fitness klubów, hal sportowych itp.
Na Kolei Gondolowej Jaworzyna Krynicka, działa właśnie nasz system. Ja jestem autorem oprogramowania do sterowania urządzeniami zewnętrznymi (czytniki kart chipowych i biletów paskowych). Cały system działa on-line, czyli wszystkie czytniki na wszystkich trasach + czytniki informacyjne, podłączone są poprzez RS422 i kartę wieloportową Moxa do serwera urządzeń, który stoi oczywiście na Linuksie, a dokładniej na Slacku. Baza danych to MySQL.
Czytniki to też w całości nasza konstrukcja plus kilka zaadoptowanych urządzeń z wcześniejszego systemu.
System działa bez przerwy od początku sezonu i z wyjątkiem problemów związanych z padem dysku, nie stwierdziliśmy żadnych innych kłopotów związanych z Linuksem czy MySQL’em. W czasach największego natarcia narciarzy, system obsługiwał kilkadziesiąt tysięcy przejść dziennie. Obecnie, już po sezonie, baza ma kilka mln. rekordów, a i tak średni czas przetwarzania karty lub biletu nie przekracza 0,7 sek. No chyba, że są jakieś przekłamania w transmisji, wówczas czas ten nieznacznie się wydłuża.
Poprzedni system, też nasz, działał na bazach accessowych, ale nie spełniał wymagań przy większej liczbie przejść i przy dużej liczbie rekordów w bazie, oraz był mało elastyczny w zakresie dostępu do danych z poziomu innych aplikacji wspomagających. Poza tym zwisy samego Windowsa nie należały do najciekawszych doznań.
Zatem — kolejna dobra informacja na temat wdrożenia otwartego oprogramowania. Nikt nie spodziewa się Linuksowej Inkwizycji.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: wanted.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →