Dziś w Sejmie odbyła się zorganizowane przez Prawo i Sprawiedliwość spotkanie pod hasłem Elektroniczna administracja. W ramach konferencji przedstawiono ogólnie podejście partii braci Kaczyńskich do kwestii wolnego oprogramowania.

Ogólnie można powiedzieć, że PiS popiera ideę promocji otwartych rozwiązań – zarówno w szkolnictwie, jak i administracji.

Podczas prezentacji dr. Wojciecha Wiewiórskiego z Uniwersytetu Gdańskiego poświęconej neutralności technologicznej państwa podkreślono, że otwarte standardy i wolne oprogramowanie są tylko jedną z dróg wiodących do neutralności technologicznej państwa – nie zaś jedynym warunkiem istnienia takiej neutralności.

Dość ciekawie zabrzmiały również informacje Piotra Piętaka o kończeniu prac nad tłumaczeniem podręcznika obsługi Linuksa – podręcznika, który ma być dostępny za darmo w sieci. Postaramy się go zdobyć jeszcze przed oficjalną premierą, by spróbować wychwycić ewentualne błędy nim trafi „pod strzechy”. Nie wiemy niestety, jaką licencją nowy podręcznik będzie chroniony.

Prezentacjom towarzyszyły dyskusje dotyczące przyszłości informatyzacji państwa. Wśród poruszanych kwestii najważniejsze były chyba problemy z edukacją (tu padły dość kontrowersyjne stwierdzenia przedstawiciela MENiS, który stwierdził, że po ukończeniu szkoły uczeń nie musi znać różnicy między Windows a Linuksem), standardami przechowywania i przesyłania informacji przez administrację (czy mają być określane ustawowo, w drodze rozporządzenia, czy też mają być wykorzystywane gotowe standardy uznawane na całym świecie), wreszcie – potrzeba istnienia ustawy o informatyzacji (zwłaszcza w obecnym kształcie projektu).

Podsumowując – PiS – choć z bardzo dużym opóźnieniem – zabrał się za informatykę i stał się sojusznikiem zwolenników neutralności technologicznej państwa i wolnego oprogramowania jako takiego. Czekamy na działania pozostałych partii.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →