Po dwóch latach intensywnych prac światło dzienne ujrzała Koha 2, nowozelandzki zintegrowany system biblioteczny na licencji GPL (zobacz również ten wcześniejszy artykuł, opisujący wdrożenie tego systemu w pewnej amerykańskiej bibliotece publicznej). Wczesniejsze wersje tego systemu pracują już w bibliotekach w USA oraz we Francji, instalację testową przeprowadzono również parę dni temu w bibliotece Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.

Koha 2 to duży skok jakościowy w rozwoju tego systemu, jedną z najważniejszych nowości jest pełna integracja protokołu MARC (Machine Readable Catalog) w obu wersjach UniMARC i MARC21, jak również liczne nowe tłumaczenia, między innymi na język polski, francuski i chiński.

Dostrzegalne jest również rosnące zainteresowanie użytkowników polskojęzycznych, powstała polskojęzyczna strona internetowa poświęcona temu systemowi, na której znaleźć można informacje dotyczące polonizacji Kohy oraz adres e-mailowy tłumacza. W internecie dostępne jest również arcyciekawe opracowanie Andrzeja Kamińskiego z Ośrodka Dokumentacji Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, porównujący Kohę z innymi dostępnymi systemami zarządzania biblioteką i wystawiający jej dobre świadectwo.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: kurt.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →