Wirtualna Polska udostępniła kolejną wersję oznaczoną numerem 3.0 swojego flagowego klienta Jabbera WPKontakt. Na opisie zmian możemy przeczytać: Nowa beta, oznaczona jako 3.0, to ukłon w stronę rozwijającej się intensywnie sieci Jabbera w Polsce i na świecie. Wersja 3.0 pozwala założyć i używać konto na dowolnym serwerze Jabbera, niezależnie od tego czy jest to serwer Wirtualnej Polski, serwer jabber.org, czy też np. nasz własny serwer osiedlowy.

Czy rzeczywiście jest się czym zachwycać? Nie jest to rewolucyjna zmiana, szczególnie mając na uwadze fakt, że WPK nie jest Wolnym Oprogramowaniem i działa jedynie na platformie Microsoft Windows. Jest to jednak kontynuacja polityki otwartości i wspierania wolnych standardów. Serwer jabber.wp.pl od dawna potrafi porozumiewać się z innymi serwerami wolnej sieci Jabbera. Z czasem WP umożliwiła korzystanie z kont przy pomocy dowolnego klienta i uwolniła kod serwera WPJabber i JIT na licencji GPL. Sceptycy twierdzą, że dodatkowa „funkcjonalność” jest wynikiem kłopotów finansowych WP i działaniem sympatyków Jabbera w firmie, którzy nie chcą, żeby WPK zniknął, kiedy WP nie uda wyjść się z dołka. Ile w tym prawdy – nie wiadomo.
Może w przyszłości doczekamy się uwolnienia kodu WPK. Jak na razie możemy cieszyć się porządnym i przede wszystkim bardzo łatwym w obsłudze klientem, który nie jest już przywiązany tylko do jednego serwera.
Więcej informacji na stronie: http://kontakt.wp.pl/devel.html
Archiwalny news dodany przez użytkownika: antymon.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →