Tym razem tłumaczenie poszło błyskawicznie. Jest to o tyle dziwne, że pracowało mniej osób niż ostatnio. Chyba poprzednie opóźnienie weszło nam na ambicje 😉
Odcinek traktuje między innymi o tym, że deweloperzy przegłosowali pozostawienie sekcji non-free. Interesujący może być również opis stanu prac nad umieszczeniem w Debianie MPlayera, a chcący poczuć powiew świeżości na Woodym powinni poczytać o pakietach z jądrem 2.6 dla tej dystrybucji. Wszystkim czekającym z utęsknieniem na kolejne stabilne wydanie Debiana, polecam recenzję instalatora oraz nowinki z imprez tępienia błędów, które z pewnością powodują zbliżanie się do momentu gdy Woody zakończy swoją karierę.
Tym dłuższym niż zazwyczaj wstępem, serdecznie zapraszam do lektury kolejnych wiadomości ze świata Debiana!

Witaj w dwunastym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Jeśli kiedykolwiek chciałeś przejść z Debiana GNU/Linux na SuSE Linux, powinieneś przeczytać ten przewodnik. Z kolei ten artykuł próbuje obalić trochę mitów i wyjaśnić kilka spraw tym, którzy są zainteresowani dodatkowymi informacjami na temat GNU/Linuksa. Większa część społeczności Wolnego Oprogramowania nie znajdzie tam wielu nowych informacji – tekst jest skierowany bardziej do ludzi z zewnątrz, którzy wiedzą tylko tyle, ile przeczytają w wiadomościach lub usłyszą od innych.
Sprawozdanie z FOSDEM. Wookey i Stefan Gybas napisali o projektach Embedded Debian oraz Debian Java, które zostały zaprezentowane podczas Spotkania Deweloperów Wolnego i Otwartego Oprogramowania (Free and Open Source Software Developers’ Meeting) w Brukseli. Obie grupy przedstawiły ogólny zarys projektów i określiły ich aktualny stan zaawansowania. Projekt Embedded Debian wyraźnie posuwa się naprzód – celem jest uczynienie Debiana użyteczną dystrybucją dla małych maszyn, a nie tylko dla dużych. Poza poprawą współpracy z Gentoo i FreeBSD, deweloperzy projektu Debian Java odbyli także wiele technicznych dyskusji.
Prace nad rozwiązaniem kwestii MPlayera. Diego Biurrun opublikował informację o działaniach mających na celu rozwiązanie kwestii związanych z licencją MPlayera. Za główny problem uważany był brak pliku LICENSE oraz niezgodność z klauzulą 2a licencji GPL, co Diego próbował rozwiązać tworząc pliki LICENSE i Copyright. Don Armstrong stwierdził, że dla potrzeb Debiana to wystarczy, jednak zasugerował, aby ekipa MPlayera umieszczała w odpowiednich plikach informacje o zmianach i ich autorach.
Wybory lidera projektu. Manoj Srivastava wezwał do głosowania na lidera projektu Debian. Głosy można oddawać 10 kwietnia 2004 r., do godziny 23:59:59 GMT. Być może termin zakończenia głosowania będzie przełożony o około 15 godzin, ponieważ Manoj nie dał rady wysłać wezwania do głosowania odpowiednio wcześnie. Prezentacje Martina Michlmayra, Gergely’ego Nagy i Brandena Robinsona są dostępne online.
Ponowne zatwierdzenie sekcji non-free. Zakończyło się głosowanie nad ogólną poprawką dotyczącą stanu sekcji non-free. Obecność sekcji non-free została utrzymana. 163 deweloperów głosowało za jej usunięciem, podczas gdy 260 wolało ją zatrzymać. W głosowaniu wzięło udział łącznie 482 deweloperów.
Regularne imprezy unieszkodliwiania błędów i słabe zamrożenie. Adrian Bunk zaproponował słabe zamrożenie w najbliższej przyszłości, tak by nowe zewnętrzne wersje pakietów nie mogły być dodawane do testing. Dodatkowo powinny odbywać się regularne imprezy unieszkodliwiania błędów (Bug Squashing Parties), by pomóc w zmniejszaniu ilości błędów krytycznych dla wydania.
Linux 2.6 na Debianie 3.0. Adrian Bunk powiadomił, że są dostępne pakiety pozwalające uruchomić jądro w wersji 2.6 na Debianie woody. Zostały one wzięte z unstable i przekompilowane na woodym, stąd mogą nie być tak stabilne jak oryginalne pakiety z woody’ego. Pakiety te pozwalają na używanie jądra 2.6, ale nie oznacza to, że na woodym wszystkie cechy jądra 2.6 będą mogły być wykorzystane.
Raport z imprezy unieszkodliwiania błędów. Frank Lichtenheld ogłosił raport z imprezy unieszkodliwiania błędów, która odbyła się w ostatni weekend. Była całkiem udana, ponieważ niewielka grupa uczestników przygotowała sporo poprawionych pakietów, łatek i rozwiązań. Napisał również o wykorzystanych sposobach koordynacji i poprosił innych o wyrażenie swoich opinii na pewne tematy związane z przyszłymi imprezami.
Porządki z pakietami jąder? Adrian Bunk opublikował propozycję uporządkowania pakietów jąder w unstable. Z racji tego, że utrzymywanie 2.2, 2.4 i 2.6 jest szalonym przedsięwzięciem, zapytał, czy jakaś architektura nadal wymaga jąder 2.2. Zaproponował również, by usunąć różne pakiety z łatami na jądro, które dodają wiele możliwości, a są obecne w nowszych jądrach, bo i tak nie mogą być obsługiwane w stabilnych wydaniach Debiana.
Konfiguracja init bazująca na menu. John Hasler ogłosił, że dodał pakiet sysvconfig do dystrybucji eksperymentalnej. Jest to narzędzie tekstowe, bazujące na menu, przydatne do konfiguracji skryptów init. Pakiet ten może spowodować, że system przestanie się uruchamiać, więc powinno się go używać ostrożnie. John oczywiście czeka na informacje o wykrytych błędach, ale także o sukcesach w korzystaniu z pakietu.
OSCAR działający na Debianie. Członkowie Open Cluster Group, nieformalnej grupy, ogłosili stworzenie praktycznego portu OSCARa (Open Source Cluster Application Resource), klastra obliczeniowego, na Debiana IA-64. Wprowadzili warstwę abstrakcji, tak by zarówno na poziomie pakietu (rpm lub dpkg), jak i na poziomie dystrybucji (updaterpm, yum, urpmi i apt-get) OSCAR, wykorzystując dokładnie ten sam kod bazowy, mógł być uruchamiany na systemach, które nie używają rpma jako narzędzia do zarządzania pakietami.
Uruchamianie Debiana na 3.7 GHz. Alexander Schmehl poinformował o najszybszym systemie x86 na tegorocznych targach CeBIT. Jego producent, H2O, udostępnił Debianowi miejsce na sprawdzenie, czy GNU/Linux uruchomi się na tej maszynie. Cała instalacja odbyła się w mniej niż 15 minut – wąskim gardłem był wolny (48x) napęd CD-ROM. Osiągi systemu (7372.9 bogomipsów, glxgears 4540.8 fps) wskazują, że jest to całkiem przyjemne środowisko pracy.
Recenzja użyteczności instalatora. Marcus Thiesen zrecenzował, z perspektywy przeciętnego użytkownika, ostatnią betę 3 debian-installera. Nowy instalator jest dobrą drogą na instalację ulubionej dystrybucji, niemniej jednak odkrył w nim kilka zgrzytów.
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały ostatnio dodane do niestabilnego archiwum Debiana lub zawierają ważne poprawki.

 • cabot — Set of helper scripts for GPG/PGP keysigning paperwork.
 • cdcat — Media catalog program.
 • gdeb — Graphical package inspection tool.
 • genisovh — Make CD-ROMs bootable for SGI MIPS machines.
 • gramadoir — Irish language grammar checker.
 • hashcash — Postage payment scheme for email based on hash calculations.
 • ifrename — Rename network interfaces based on various static criteria.
 • lusernet — News Reader for GNUstep.
 • makeself — Utility to generate self-extractable archives.
 • mbot — Multi purpose mail robot.
 • nice — Extension of Java with parametric types, multi-methods, and more.
 • nickle — Desk calculator language.
 • piwi — P(erl|relude) IDS Web Interface – A frontend to your Prelude database.
 • textedit — Basic text editor for GNUstep.
 • unace — Extract, test and view .ace archives.
 • viewpdf — Portable Document Format (PDF) viewer for GNUstep.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem dwn@debian.org.
Tłumaczenie: Adam Byrtek, Bartosz Feński aka fEnIo, Kalina Detko.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: fEnIo.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →