Zapraszam do przeczytania kolejnego wydania dwutygodnika poświęconego Mozilli. Miłej lektury. 🙂


Mozilla Links – Edycja Polska
Wydanie # 13 – 17 lutego 2004

Witamy ponownie w Mozilla Links!

Dziś wszystko o marce Mozilli. Mozilla Firefox to nowa ostateczna nazwa dla samodzielnej przeglądarki, która osiągnęła już wersję 0.8. Zmiana ta została spowodowana honorowym zobowiązaniem ze strony Fundacji Mozilla wobec projektu Firebird Database; Fundacja obiecała, że nie będzie już więcej używać starej nazwy aby nie wprowadzać w błąd użytkowników tej drugiej aplikacji open source. Nowa wersja to także kilka usprawnień, z których chyba najbardziej ciekawe to stworzenie instalatora dla systemu Windows oraz ułatwiona instalacja pluginów takich jak Macromedia Flash czy Java Runtime Environment (JRE).
Firefox 0.8 to chyba najbardziej oczekiwane przez wszystkich wydanie; strony mozdev.org, mozillazine.org oraz projekt Mozilla Firefox Help miały problemy z obsłużeniem potężnej fali internautów, którzy chcieli dowiedzieć się jak najwięcej o nowej przeglądarce, czy też znaleźć do niej nowe dodatki.
Wraz z nazwą i wersją pojawił się także nowy logotyp dla Mozilli Firefox. Nowy obrazek przedstawia pandę rudą (ang. firefox) owijającą się wokół kuli ziemskiej, slogan produktu („The browser, reloaded”) oraz slogan marketingowy („Take back the web”). Stworzono także przyciski, które możesz umieścić na swojej stronie internetowej.
Dziękujęmy za to, że jesteście z nami; czekamy na wszelkie komentarze.
Percy Cabello
Mozilla Links
Miłej lektury życzy zespół tłumaczy: Konrad Karpieszuk, Przemysław Korpas, Kamil Łaba, Krzysztof Sawicki, Marek Stępień


W tym wydaniu:

 1. ULEPSZANIE MOZILLI
 2. AKTUALNOŚCI
 3. WEWNĄTRZ MOZILLA.ORG
 4. PROJEKTY ZWIĄZANE Z MOZILLĄ
 5. SONDA MOZILLA LINKS
 6. INFORMACJE KONTAKTOWE

1. ULEPSZANIE MOZILLI

Prezentowane Rozszerzenie: WML Browser

(rozwijany przez Matthew Wilsona)
Czy wahasz się przed wypróbowaniem możliwości surfowania po Internecie za pomocą twojej komórki uważając, że to strata cennych minut, lub megabajtów? Jeśli tak, mamy dla ciebie rozwiązanie.
WML Browser dodaje do przeglądarek Mozilla i Mozilla Firefox możliwość przeglądania plików WML (stron internetowych dla telefonów komórkowych). Wystarczy tylko zainstalować to małe (13 KB) rozszerzenie, uruchomić ponownie przeglądarkę i wpisać w Pasku adresu adres dowolnej strony WML.
Mała (zazwyczaj) strona internetowa zostanie otwarta w nowym oknie przeglądarki.
Na początek możesz odwiedzić www.google.com/wml.
Wejdź na stronę wmlbrowser.mozdev.org i wypróbuj to przydatne rozszerzenie.

Porada Mozilla Links: Tajne sztuczki z przeciąganiem zakładek.

(nadesłane przez Daniela Wanga)
Być może zauważyłeś, że w Mozilli nie da się za pomocą myszki przeciągać (drag and drop) folderów z zakładkami wewnątrz zakładek, ani na Osobistym pasku narzędzi. Tak naprawdę jest to możliwe – wystarczy tylko przytrzymać klawisz Alt, lub Shift w czasie przeciągania.
Uwaga na błąd: jeśli upuścisz folder na przycisk Zakładki zanim otworzy się menu z zakładkami, całą zawartość przeciąganego folderu może zniknąć. Aby tego uniknąć, usuń przycisk Zakładki z Osobistego Paska Narzędzi (Edycja/Preferencje/Nawigator).
Oto inne sztuczki związane z zakładkami:

 • Aby skopiować folder, lub zakładkę, przeciągnij i upuść go/ją trzymając klawisz Ctrl
 • Aby zmienić stronę startową, przeciągnij odpowiednią zakładkę, albo ikonę strony w Pasku Adresu, na przycisk Strona domowa (Nie da się tego zrobić z folderem).
 • Aby szybko przełączać się między grupami zakładek, dodaj te grupy do Osobistego paska narzędzi.

Superwskazówka Mozilla Links: Wybieranie silnika tłumaczenia

(nadesłane przez Percy’ego Cabello)
Kontynuując Superwskazówkę z poprzedniego numeru Mozilla Links, pokażemy ci jak jeszcze lepiej dostosować do Twoich wymagań opcję tłumaczenia stron, która powróciła w Mozilli 1.6.
Standardowo Mozilla wysyła adres URL aktualniej strony do Google Translation Tool, które zwraca przetłumaczoną stronę. Można jednak sprawić, by Mozilla wysyłała URL do innego silnika tłumaczenia (translation engine), niż Google. Powodów może być wiele, np. fakt, iż Google oferuje niewielką liczbę języków, lub jeśli sądzisz, że inny silnik tłumaczy strony lepiej.
W tej Superwskazówce użyjemy darmowego silnika tłumaczenia Systran.

 • Wpisz about:config w Pasku adresu.
 • Odnajdź parametr browser.translation.service
 • Zmień jego wartość z: http://translate.google.com/translate?prev=/language_tools&u= na: http://www.systranbox.com/systran/box?systran_id=SystranSoft-en&systran_charset=utf-8&systran_lp=en_es&systran_url=

Parametr odnoszący się do URL musi znajdować się na końcu, bowiem Mozilla doda URL aktualnej strony do powyższego adresu.
Zwróć także uwagę na parametr systran_lp, który w podanym przykładzie ma wartość „en_es”. Przekazuje on Systranowi, że ma on przetłumaczyć stronę z angielskiego na hiszpański. Nazwa i wartości parametru zależą od silnika tłumaczenia, którego chcemy użyć.
Odwiedź stronę wybranego silnika, pozwalającą na podanie adresu strony, którą chcemy przetłumaczyć, i przetłumacz jakąś stronę, a następnie spójrz na adres strony wynikowej, który znajduje się w Pasku Adresu. Powinieneś być w stanie odgadnąć przeznaczenie poszczególnych parametrów i na tej podstawie wpisać odpowiedni adres do browser.translation.service.
Jeśli chcesz znaleźć odpowiedni silnik tłumaczenia, odwiedź Google Directory.

Potrzebujesz więcej porad?

Wypróbuj TipBar Extension, aby dodać Poradę dnia do Mozilla Firefox. Możesz także udać się na www.mozillatips.com po więcej ciekawych porad do Twojej ulubionej przeglądarki.
Masz poradę, albo Super Wskazówkę? Podziel się nią z innymi użytkownikami!


2. AKTUALNOŚCI

(dział prowadzony przez MozillaZine)

Mozilla Firebird zmienia nazwę na Firefox, wydano wersję 0.8

Samodzielna przeglądarka Mozilla Firebird zmieniła nazwę na Firefox i została zaktualizowana do wersji 0.8. Wydanie to posiada nowy menadżer pobierania plików, poprawki odnośnie zakładek, lepsze wsparcie dla dodatków i kilkaset innych usprawnień. Użytkownicy systemu Windows ucieszą się z nowego instalatora, użytkownicy Mac OS X ucieszą się z kolei z nowej skórki bazującej na motywie Aqua.
Firefox to już trzecia nazwa dla tej przeglądarki. Poprzednia nazwa, Firebird, wywołała silny sprzeciw w społeczności użytkowników bazy danych Firebird. Społeczność ta rozpoczęła intensywną kampanię oczerniającą mozilla.org. Nowa nazwa Firefox powinna być już stałym imieniem i od tej pory rozpocznie się praca nad wypromowaniem „nowego” produktu. Nazwa ta została wybrana po długotrwałych i szerokich badaniach oraz konsultacjach z prawnikami mających na celu upewnienie się czy nie pojawi się już wiecej żadna tego typu kolizja. Proces rejestracji nowej nazwy w urzędzie patentowym USA rozpoczął się po cichu już w grudniu zeszłego roku.

Wydano Mozilla Thunderbird 0.5

Fundacja Mozilla wydała najnowszy „preview release” samodzielnej aplikacji do obsługi poczty i grup dyskusyjnych o nazwie Mozilla Thunderbird. Wydanie to zawiera możliwość synchronizacji danych z Palmami, poprawę obsługi IMAP, lepsze wsparcie dla LDAP, poprawioną możliwość migracji z Netscape 4.x, nowsze narzędzie do sprawdzania pisowni oraz wiele innych udoskonaleń.

Wydano Nvu 0.1

Wydano wersję 0.1 Nvu – open-source’owego programu do tworzenia stron WWW bazującego na Kompozytorze stron Mozilli. Ta aplikacja tworzona przez firmę Daniela GlazmanaDisruptive Innovations na zlecenie twórców dystrybucji LindowsOS jest już dostępna do pobierania dla LindowsOS, innych dystrybucji Linuksa oraz systemu Microsoft Windows.

MozillaZine inauguruje Knowledge Base

MozillaZine oficjalnie uruchomił dostępne dotychczas jako beta-projekt Knowledge Base. Projekt ten używa dokładnie tej samej aplikacji jaka została użyta przy tworzeniu encyklopedii open-source Wikipedia – MediaWiki. Wiki pozwala nie tylko na oglądanie zawartości, ale także dodawanie, edycję oraz usuwanie już istniejących treści. MozillaZine ma nadzieję, że w najbliższych miesiącach do projektu przyłączy się wystarczająco dużo wolontariuszy aby wystarczyło to aby pomóc Fundacji Mozilla w bezpiecznym dalszym promowaniu Mozilli.

Mozilla Visual Identity Team

Jednym z najbardziej zauważalnych aspektów wydania Mozilli Firefox 0.8 jest utworzenie jego nowego logotypu. Grafika ta to praca Mozilla Visual Identity Team, części Mozilla Marketing Project. Mozilla Visual Identity Team jest prowadzone przez Stevena Garrity`ego z Silverorange; współpraca rozpoczęła się od skontaktowania się z nim przez Barta Decrema zaraz po tym jak Steven napisał artykuł zawierjący sugestie co do brandingu Mozilli. Steven stworzył grupę grafików, w skład której wchodzą między innymi jego dawni współpracownicy Daniel Burka oraz Stephen DesRoches. Twórcy nowego tematu dla Firefoxa dla systemu Mac OS X – Kevin Gerich i Stephen Horlander – także są członkami nowo powstałej grupy.
Ściśle rzecz biorąc nowe logo Firefoxa zostało zaprojektowane przez Jona Hicksa zatrudnionego po tym jak Steven Garrity zobaczył przygotowany przez Jona zestaw ikon dla Camino. Pomysł na logo wyszedł od Daniela Burka i bazował na szkicu przedstawionym przez Stephena DesRochesa.

3. WEWNĄTRZ MOZILLA.ORG

(dział prowadzi Alex Bishop)
Pomimo że niedawno wydano nowe wersje programów Mozilla Firefox i Mozilla Thunderbird, prace nad tymi programami nie ustały ani na moment. Pojawił się testowy build Thunderbirda z ulepszonym algorytmem wykrywania niepożądanej poczty – dostępny dla użytkowników Windows, który chcą poeksperymentować (bug 181534). Firefox wkrótce wzbogaci się o lepsze możliwości migracji z innych przeglądarek – użytkownicy pakietu aplikacji Mozilla, pakietu Netscape Communicator 4.x, Internet Explorera (pod Windows i Mac OS X), Opery, Safari i Omniweb będą mogli w łatwy sposób automatycznie przenieś swoje ustawienia i dane do Firefoksa.
Równocześnie poprawiono mechanizm blokowania niepożądanych wyskakujacych okienek, obecnie mniej zdarzeń (przesunięcie myszy nad danym obszarem albo naciśnięcie klawisza) może uruchomić takie okienko. Dodatkowo można ustawić maksymalną ilość jednocześnie otwartych okienek, co pozwoli uniknąć zamieszania (bug 197919).
Ponadto przepisana została obsługa formatu SVG (skalowalna grafika wektorowa), Mozilla zbliża się więc ku pełnej obsłudze tego formatu. Obsługa SVG nie jest jeszcze jednak włączona domyślnie (bug 182533).


4. PROJEKTY ZWIĄZANE Z MOZILLĄ

(dział prowadzi Brian King)

Projekt tygodnia: Dictionary Search

Dictionary Search umożliwia bardzo łatwe wyszukiwanie lub tłumaczenie słów w wybranym sieciowym słowniku takim jak dictionary.com. Wystarczy wybrać słowo, potem z menu kontekstowego wybrać „Dictionary Search for …”. Otworzy się nowa zakładka zawierająca znaczenie wybranego słowa. Dodatek działa zarówno w Mozilla Suite jak i Mozilla Firefox.

Niezależne raporty statusów.

Niezależne raporty statusów zawierają informacje o nowościach i poprawkach pakietu Mozilla, dodatków i rozszerzeń umieszczonych na mozdev.org oraz na innych serwisach społeczności Mozilli.
Najnowszy raport został opublikowany 15 lutego 2004 i zawierał:

 • Firefox 0.8 oraz Thunderbird 0.5 zostały wydane. Pomimo zmiany nazwy, Firefox nadal za zadanie ma zbierać pochlebne opinie i tworzyć nowy standard surfowania po Internecie. Zmiana nazwy mogła spowodować problem z działaniem niektórych rozszerzeń, więc jeśli zanotowałeś jakieś nieprawidłowości, to są one spowodowane zmianą nazwy. Skontaktuj się z właścicielem projektu i zgłoś mu problem. Twój czynny udział pomoże Mozilli zdobywać nowych użytkowników.
 • MSDbar – wersja 0.6, to bioinformatyczny pasek narzędziowy służący do przeszukiwania banku protein (Protein Data Bank – wwPDB). Została dodana funkcja deinstalacji korzystająca z jslib. Możliwe jest teraz także szukanie metodą Lucene. Pojawiły się nowe możliwości, a odchudzone menu Options jest łatwiej dostępne.
 • DownloadWith – wersja 0.0.6 DownloadWith to rozszerzenie dla Mozilli i Firefox ułatwiające ściąganie plików przy pomocy zewnętrznych programów takich jak wget, prozilla, Downloader for X, Download Accelerator Plus czy GetRight. Działa zarówno pod Windows, Linuksem i innymi systemami uniksowymi. Dostępne są również przykładowe ustawienia dla konkretnych programów.
 • Mozilla-Delphi to projekt z zasobami umożliwiającymi pracę z Mozillą w środowiskach Borland Delphi i Kylix. W Sieci dostępne są już klasy JavaScript Bridge. Te klasy pozwalają programiście używać silnika JavaScript Mozilli w programach napisanych w Delphi i Kyliksie. Rozwiązanie kilku aktualnych problemów projektowych dostępne jest w nowym dokumencie „Delphi 4 Lizard Taming”.
 • MozManual – wersja finalna 1.0. Dostępna jest już wczesna wersja HTML tego przewodnika po Mozilli dla początkujących użytkowników.
 • mozCC – wersja 0.7.7, to rozszerzenie umożliwiające wyświetlenie metadanych licencji Creative Commons osadzonych na stronach WWW. W tym tygodniu pojawiła się wersja 0.7.7, która zawiera istotne poprawki. Dodana została również obsługa zawartości innej niż hipertekst, między innymi SMIL oraz SVG (tylko dla wersji z obsługą SVG).
 • Launchy – wersja 1.7.0, który otwiera łącza oraz adresy pocztowe w zewnętrznych aplikacjach, posiada teraz obsługę większej ilości aplikacji włączając w to Mozillę Firefox, MyIE2 oraz Eudorę.
 • Reload Every – wersja 0.2, to dodatek dodający możliwość automatycznego przeładowywania stron co zadaną ilość sekund. Ostatnia wersja pojawiła się czternastego lutego. Została w niej dodana możliwość włączania i wyłączania przeładowywania dla wszystkich zakładek na raz. Co ciekawe, użytkownik może teraz zdefiniować czas przeładowywania sam.
 • Dictionary Search – wersja 0.3, to narzędzie kontekstowe, które sprawdza słowa w sieciowych słownikach. Nowa wersja posiada poprawiony błąd, który mógł zawiesić przeglądarkę Mozilla lub Firefox. Dodana również została możliwość wyszukiwania fraz, na przykład „The King”, a nie tylko pojedynczych słów.

Dowiedz się więcej o każdym z tych projektów w pełnym raporcie.

5. SONDA MOZILLA LINKS

W poprzednim wydaniu pytaliśmy się o rodzaj produktów Mozilli, który najbardziej chciałbyś kupić. Oto wyniki:

 - Ubrania              29% |]]]]]] - Akcesoria             6% |] - Kubki, szklanki, podkładki, itp. 27% |]]]]]] - Papierowe rzeczy         10% |]] - Powiązane z techniką       21% |]]]] - Narzędzia             2% | - Torby               5% |] - Wyposażenie samochodu       1% |  (*) Wyniki mogą nie sumować się do 100% ze względu na zaokrąglenia. 

Sonda tego wydania: Czy zamierzasz uczynić Mozilla Firefox swoją główną przeglądarką?

- Już taką jest - Tak, gdy tylko osiągnie planowane możliwości, których oczekuję - Tak, gdy tylko osiągnie wersję 1.0 - Tak, jeśli stanie się częścią pakietu - Nie, jestem zadowolony z Mozilla Application Suite - Nie, jestem zadowolony z obecnej przeglądarki 

Zagłosuj na stronie newsletter.mozdev.org.

6. INFORMACJE KONTAKTOWE

Mozilla Links™ jest wydawanym co dwa tygodnie elektronicznym biuletynem publikowanym w ramach projektu Mozilla Links Newsletter.
OBSŁUGA SUBSKRYPCJI: Odwiedź http://newsletter.mozdev.org aby rozpocząć, zakończyć lub ustawić pozostałe opcje subskrybcji.
OCHRONA PRYWATNOŚCI: Aby otrzymywać nasz biuletyn potrzebujesz jedynie działającego konta e-mail. Twój adres nie będzie wykorzystywany do żadnych celów innych niż związanych z obsługą tego periodyku, tj. doręczanie, rozwiązywanie problemów, usuwanie lub podobnych.
KOMENTARZE: Mile widziane pod adresem newsletter-feedback@mozilla.org.
Obecnie Mozilla Links jest tłumaczony na język chiński (tradycyjny), czeski, holenderski, niemiecki, japoński i polski.

Copyright © 2004 by the Mozilla Links Contributors. Mozilla Links Newsletter jest wydawany i rozpowszechniany na warunkach licencji Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 1.0.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: marcoos.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →