Jak nas właśnie poinformowano, warszawski CYBER Service (twórca opartej na PLD biznesowej dystrybucji Linuksa OpenBIZ) rozpoczął program ochrony swoich klientów przed ewentualnymi roszczeniami firmy SCO.

Jest to dobra wiadomość dla wszystkich zainteresowanych rozwojem Linuksa w Polsce. CYBER Service jest drugą w Polsce – po Novellu – firmą chroniącą polskich klientów przed rzucanymi w wielu krajach oskarżeniami o łamanie praw autorskich.

Ta inicjatywa powoduje, że wzrasta zaufanie do Linuksa jako platformy do zastosowań komercyjnych, a jednocześnie wytrąca przeciwnikom wolnego oprogramowania dość poważny zarzut.

Jak podkreśla prezes CYBER Service, działania SCO są przejawem nieuczciwej konkurencji i narażają innych producentów na straty. „Firma SCO Inc. rozpowszechnia fałszywe informacje na temat swoich rzekomych praw do systemu Linux i usiłuje zastraszać użytkowników żądająć nienależnych tantiem.” – dodaje.

Nie jest to pierwsze wystąpienie CYBER Service w walce z SCO. Między innymi dzięki działaniom tej firmy (która działała wspólnie z IT ZONE), SCO zaprzestało rozpowszechniania na terenie polski informacji o rzekomej „nielegalności” Linuksa.

Mam nadzieję, że zarówno CYBER Service jak i Novell nigdy nie będą musiały realizować swoich obietnic ochronnych – w niektórych krajach SCO otrzymało sądowy zakaz oskarżania twórców Linuksa o łamanie praw autorskich do chwili, kiedy nie udowodni, że takie naruszenie rzeczywiście miało miejsce. Dowodów do dziś nie ujrzeliśmy.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →