W imieniu zespołu polskiego wydania zapraszam do lektury dwunastego numeru dwutygodnika „Mozilla Links”.

Poniższe wydanie w wersji angielskiej zostało opublikowane przed pojawieniem się programu Firefox w wersji 0.8, dlatego też nazywamy w nim tę przeglądarkę „Firebird”.
PS. W wyniku przeróżnych zawirowań na łamach 7thGuarda nie pojawiło się wydanie 11, za co wszystkich przepraszamy. Bijąc się w piersi obiecujemy poprawę.
To zgubione wydanie (w wersji czysto tekstowej) można przeczytać w tym miejscu.


Mozilla Links – Edycja Polska
Wydanie # 12 – 3 lutego 2004

Witamy ponownie w Mozilla Links!

Z przyjemnością zawiadamiamy o uruchomieniu Programu Sponsorskiego Mozilla Links (ang. Mozilla Links Sponsorship Program – MLSP). Jest to usługa skierowana głównie do firm komputerowych, które chciałyby w stałej sekcji reklamowej zaprezentować swoje produkty dla czytelników Mozilla Links. Wszelkie przychody z anglojęzycznej edycji Mozilla Links trafią do Fundacji Mozilla. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, odwiedź http://newsletter.mozdev.org/mlsp.html.
Z równą przyjemnością zawiadamiamy także o powstaniu czterech nowych edycji Mozilla Links: czeskie, chińskie (w języku tradycyjnym chińskim), japońskie oraz niemieckie wydanie dołączy do już publikowanych tłumaczeń na polski i holenderski. Szanse na to, że każdy będzie mógł czytać biuletyn w jego ojczystym języku wzrastają. Zapraszamy do odwiedzenia http://newsletter.mozdev.org jeśli tylko chcecie dołączyć do którejkolwiek grupy tłumaczy. Śmiało możesz także kontaktować się z nami jeśli chcesz rozpocząć tłumaczenie Mozilla Links na jakikolwiek inny język. I jeszcze raz dziękujemy społeczności Mozilla za jej nieprzerwane wsparcie naszej pracy.
Podczas gdy wszyscy czekamy na uruchomienie sklepu z upominkami związanymi z Mozillą (mamy nadzieję, że jego oferta zaskoczy nas wszystkich), chcielibyśmy się dowiedzieć jakiego rodzaju drobiazgi chętnie byście kupili w takim sklepiku. Możecie wyrazić swoją opinię poprzez ankietę tego wydania Mozilla Links; czekamy także na listy od Was w tej sprawie.
Dziękujemy za to, że jesteście z nami, a pod adresem newsletter-feedback@mozilla.org czekamy na wszelkie komentarze.
Percy Cabello / Mozilla Links
Miłej lektury życzy zespół tłumaczy:
Konrad Karpieszuk, Przemysław Korpas, Kamil Łaba, Krzysztof Sawicki, Marek Stępień (marcoos)


W tym wydaniu:

 1. ULEPSZANIE MOZILLI
 2. AKTUALNOŚCI
 3. WEWNĄTRZ MOZILLA.ORG
 4. Projekty związane z Mozillą
 5. ANKIETA MOZILLA LINKS
 6. INFORMACJE KONTAKTOWE

ULEPSZANIE MOZILLI

Prezentowane Rozszerzenie: Tab Scroller

Tab Scroller pozwala wybierać panele za pomocą rolki w myszce. Wystarczy go tylko zainstalować i zrestartować przeglądarkę (Mozilla, lub Mozilla Firebird), a następnie otworzyć kilka paneli. Aby wybrać jeden z nich, naciśnij i przytrzymaj prawy przycisk myszy, a następnie zmień panel za pomocą rolki.
http://extensionroom.mozdev.org/more-info.php/tabscroller

Porada Mozilla Links: Zachowanie Mozilli wobec różnych typów plików
(nadesłane przez: mozillatips.com)

Kiedy klikasz na linku do pliku, na przykład do dokumentu Worda, piosenki, lub filmu, Mozilla używa Aplikacji Pomocniczych, by wyświetlić dany typ pliku (na przykład jeśli klikniesz na link do pliku PDF, Mozilla uruchomi Adobe Acrobat Readera). Za każdym razem, gdy Mozilla natrafi na nowy typ pliku, wyświetli się okno dialogowe z pytaniem co zrobić z danym plikiem. W okienku tym możesz zaznaczyć opcję ?Zawsze wykonuj następującą akcję po pobraniu pliku tego typu?, co sprawi, że okienko dialogowe nie pojawi się więcej.
Jeśli po zaznaczeniu tej opcji zmienisz zdanie i chcesz wybrać inne ustawienia dotyczące danego pliku, oto co musisz zrobić:

 • W menu „Edycja” wybierz Preferencje…/Nawigator/Aplikacje.
 • Po prawej stronie zobaczysz listę wszystkich aplikacji pomocniczych znanych Mozilli.
 • Kliknij jeden z typów plików na liście (np. application/pdf).
 • Kliknij przycisk Edytuj…
 • Otworzy się znajome okienko dialogowe, w którym możesz określić czy Mozilla ma:
  • Otworzyć plik za pomocą domyślnej aplikacji.
  • Otworzyć plik za pomocą wybranego programu.
  • Zapisać plik na dysk.
  • Za każdym razem zapytać co zrobić z danym plikiem. W tym celu odznacz opcję „Zawsze pytaj przed rozpoczęciem pobierania plików tego typu”

Patrz też: MozillaTips

Super Wskazówka Mozilla Links: Wybieranie języka tłumaczenia

(nadesłane przez Percy’ego Cabello)
Jak zapewne wiesz, w Mozilli 1.6 powróciła opcja automatycznego tłumaczenia stron. Dzięki niej możesz odwiedzić dowolną stronę, w menu Narzędzia kliknąć „Przetłumacz dokument”, by otrzymać angielską wersję strony przetłumaczoną przez Google™ Language Tools.
Jeśli chcesz, by Mozilla tłumaczyła stronę na wybrany przez ciebie język (spośród tych, które oferuje Google), oto co musisz zrobić:

- W pasku adresu przeglądarki wpisz about:config - Znajdź parametr "browser.translation.service" - Zmień podany URL: 
 http://translate.google.com/translate?prev=/language_tools&u= 

Aby Google automatycznie tłumaczyło strony na, na przykład, hiszpański, podany URL powinien wyglądać tak:

http://translate.google.com/translate?prev=/language_tools&langpair=en|es&u=

Jak zapewne zauważyłeś, pojawił się nowy parametr, „langpair”, który określa język strony do tłumaczenia, oraz język docelowy. Oto aktualnie dostępne pary języków (ich spis można znaleźć na http://www.google.com/language_tools):

 en|de : z angielskiego na niemiecki en|es : z angielskiego na hiszpański en|fr : z angielskiego na francuski en|it : z angielskiego na włoski en|pt : z angielskiego na portugalski de|en : z niemieckiego na angielski de|fr : z niemieckiego na francuski es|en : z hiszpańskiego na angielski fr|en : z francuskiego na angielski fr|de : z francuskiego na niemiecki it|en : z włoskiego na angielski pt|en : z portugalskiego na angielski 

Potrzebujesz więcej porad? Wypróbuj TipBar Extension, aby dodać Poradę Dnia do Mozilla Firebird.
Możesz także udać się na http://www.mozillatips.com po więcej ciekawych porad.
Masz poradę, albo Super Wskazówkę? Podziel się nią z innymi użytkownikami wysyłając maila pod adres newsletter-feedback@mozilla.org


2. AKTUALNOŚCI

(dział prowadzony przez MozillaZine, Twoje źródło wiadomości na temat Mozilli oraz miejsce wsparcia)

OneStat.com: udział Mozilli to 1.8%

Ostatnie dane pochodzące z serwisu OneStat.com wskazują na to, że Mozilla osiągnęła udział w światowym rynku przeglądarek na poziomie 1.8%. Czyni to ją czwartą pod względem popularności przeglądarką zaraz po Internet Explorerze w wersjach 6, 5.5 i 5. Według tej amsterdamskiej firmy całkowity udział Internet Explorera to 94.8 procenta.
Zobacz także: artykuł MozillaZine na ten temat.

Kuro5hin.org publikuje Elementarz Mozilla Firebird dla użytkowników Windows

Kuro5hin.org – strona poświęcona technologii i kulturze – opublikowała elementarz przedstawiający użytkownikom systemu Windows przeglądarkę Mozilla Firebird. Artykuł wymienia kilka powodów dla których warto przesiąść się na Firebirda i daje kilka wskazówek jak uczynić go domyślną przeglądarką oraz jak zainstalować Macromedia Flash Player.
Artykuł MozillaZine na ten temat…

Mozilla Developer Day zapowiedziany na 27 lutego

Fundacja Mozilla zapowiedziała, że Developer Day odbędzie się 27 lutego w piątek. Wstępny plan przewiduje dyskusje na temat roadmapu, poprawy jakości, gotowości na Web services oraz omówienie dalszego rozwoju Mozilla Calendar. Najprawdopodobniej spotkanie odbędzie się w siedzibie Fundacji w Mountain View lub też w jej okolicy. Aby zabepieczyć się na ewentualność nadmiaru lub zbyt małej ilości uczestników programiści Mozilli powinni wysłać potwierdzenie uczestnictwa na adres knous@mozilla.org. Wymagane będzie wpłacenie opłaty rejestracyjnej w wysokości 10$ zapewniającej dla każdego z uczestników pizzę na obiad.

Opublikowano agendę na Mozilla Developers Meeting in Europe 4.0

Została opublikowana agenda Mozilla Developers Meeting in Europe 4.0. Spotkanie odbędzie się w czasie FOSDEM 2004 w Brukseli w terminie 21-22 lutego.
Zobacz także artkuł w MozillaZine


3. WEWNĄTRZ MOZILLA.ORG

(Dział prowadzi Alex Bishop)
Im bliżej wydań 1.0 programów Mozilla Firebird, Mozilla Thunderbird i Camino, tym ostrzejsze wymagania dla nadsyłających łatki. Nowe łatki modyfikujące API w najważniejszych komponentach Mozilli zostaną przyjęte tylko wtedy, kiedy nie wpływają negatywnie na Firebirda, Thunderbirda lub Camino.
System śledzenia błędów bugzilla.mozilla.org został zaktualizowany do nowszej wersji. Wszelkie problemy z nową wersją Bugzilli zainstalowaną na tym serwerze śledzone są w odpowiednim meta-błędzie. Jeśli uważasz, że znalazłeś regresję tym spowodowaną, sprawdź, czy nie znajduje się ona już na liście regresji. Jeśli nie, zgłoś błąd.

O wiele nowych możliwości wzbogaciły się ostatnio rozwojowe wersje Mozilli. Przy uruchomieniu Kuriera poczty (lub Thunderbirda) w trybie „online”, użytkownikowi proponowane jest wysłanie dotychczas nie wysłanej poczty (bug 232452). W przeglądarce okno dialogowe dotyczące akceptacji cookies posiada teraz opcję „Zaakceptuj tylko na czas aktualnej sesji” (bug 230624).
Ponadto, Camino wymaga teraz systemu Mac OS X w wersji 10.1.5 lub nowszej (bug 184864) z powodów problemow ze stabilnością wcześniejszych wydań Mac OS X.
Więcej informacji na stronach Mozilla.org.


4. PROJEKTY ZWIĄZANE Z MOZILLĄ

(Dział prowadzi Brian King)

Projekt tygodnia: QuickNote

QuickNote to mały, ale bardzo przydatny dodatek. Jak twierdzi sam autor, dodatek jest zaprojektowany podobnie do wtyczek dla jedit, takich jak „Post-It”, „Sticky” oraz „Quick Notepad”. Ze sporym zbiorem możliwości, dodatek ma być nieirytujący, ale wygodny w użyciu. Możesz uruchomić go we własnym okienku, w sidebarze albo w nowej zakładce. Niezależnie od sposobu uruchomienia jaki wybierzesz, możesz mieć do czterech zakładek na własne notatki. Dodatek posiada funkcję automatycznego zapisywania oraz możliwość zapisania notatki do użycia w jakimkolwiek innym programie. Prawdopodobnie, najprzyjemniejszą możliwością jak dotąd, jest możliwość przesłania zaznaczonego tekstu z przeglądarki do notatki QuickNote. Jest to dostępne z menu kontekstowego i jedna z opcji pozwoli Ci na dodanie do notki adresu strony, z której pochodzi tekst. W wersji 0.5 w trakcie pisania tego tekstu, jest to bardzo użyteczna i warta wypróbowania możliwość

Niezależne raporty statusów

Niezależne raporty statusów zawierają informacje o nowościach i poprawkach pakietu Mozilla, dodatków i rozszerzeń umieszczonych na mozdev.org oraz na innych serwisach społeczności Mozilli. Ostatni raport został opublikowany 1 lutego 2004 i zawierał następujące informacje:

 • Urlnav – wersja 0.1.0, to rozszerzenie umożliwiające odwiedzanie stron, których adresy są kolejnymi liczbami, po kolei. Możliwe jest również ich wyświetlanie jako pokaz slajdów. Rozszerzenie pozwala Ci również na powrót do bazowego adresu. Istnieje wiele planów na przyszłość m.in.: praca na zakładkach oraz funkcja wyboru porcji adresów do przeglądania w górę lub w dół.
 • Weather – wersja 1.0 beta, pokazuje aktualną pogodę w Mozilli Thunderbird. Jest to dopiero inicjacyjne wydanie, ale działa poprawnie w Mozilli Thunderbird 0.4 oraz w ostatnich wydaniach wieczornych. Dodatek pokazuje aktualną temperaturę oraz prognozę pogody dla każdego kodu pocztowego z terenu USA, korzystając z Twojego klienta pocztowego oraz wilgotność, punkt rosy, ciśnienie atmosferyczne i inne wyświetlając je jako „dymek”.
 • Dictionary Search – wersja 0.2, dodatek umożliwiający sprawdzanie znaczenia słów znalezionych na stronach internetowych w sieciowym słowniku. Wersja 0.2 pojawiła się 29 stycznia. Teraz możesz wybrać słownik, którego chcesz używać. Na stronie domowej projektu możesz znaleźć listę słowników, których możesz użyć dla sporej ilości języków.
 • easyGestures – wersja 2.5.1, dodaje do interfejsu użytkownika gesty myszy oraz konfigurowalne akcje. To nowe wydanie (…) posiada opcję umożliwiającą użycie małych ikon, dla osób, które lubią skromny interfejs. Dostępne jest już użyteczne FAQ.
 • QuickNote – wydano wersję 0.5. O tym dodatku piszemy w dziale Projekt tygodnia.

Dowiedz się więcej na temat tych projektów w pełnym raporcie.


5. ANKIETA MOZILLA LINKS

W poprzednim wydaniu pytaliśmy się o tematy, które według Was powinny zostać poruszone w przyszłych numerach Mozilla Links. Oto wyniki:

- Opanowywanie internetu      37% |]]]]]]]   przez produkty Mozilli - Wdrażanie Mozilli         16% |]]]  do zastosowań biznesowych - Rozwój aplikacji Mozilli     25% |]]]]] - Wewnątrz Fundacji Mozilli     12% |]] - Wewnątrz mozillaZine, mozdev.org  9% |]]  oraz innych stron Mozilli - Inne tematy            1% |

Sonda tego wydania: Który z rodzajów produktów Mozilli chciałbyś najbardziej kupić?

- Ubrania - Akcesoria: szpilki, pióra, bransolety, kolczyki, breloczki, itp. - Kubki, szklanki, podkładki pod nie, itp. - Papierowe rzeczy: naklejki, plakaty, kalendarze, notatniki, itp. - Powiązane z techniką: pen drive`y, podkładki pod mysz, przewody telefoniczne/LAN, zegarki USB - Narzędzia: latarki, zapalniczki, śrubokręty, itp. - Torby: aktówki, torby do laptopów, futerały do płyt CD, pudełka śniadaniowe, plecaki i podobne. - Wyposażenie samochodu: uchwyt do tablicy rejestracyjnej, odświeżacze powietrza, itd.

Zagłosuj na stronie newsletter.mozdev.org!


6. INFORMACJE KONTAKTOWE

Mozilla Links™ jest wydawanym co dwa tygodnie elektronicznym biuletynem publikowanym w ramach projektu Mozilla Links Newsletter.
© Copyright 2003 by the Mozilla Links Contributors. Mozilla Links Newsletter jest wydawany zgodnie z licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 1.0.
Aby otrzymywać nasz biuletyn potrzebujesz jedynie działającego konta e-mail. Twój adres nie będzie wykorzystywany do żadnych celów innych niż związanych z obsługą tego periodyku, tj. doręczanie, rozwiązywanie problemów, usuwanie lub podobnych. Aby rozpocząć, zakończyć oraz ustawić pozostałe opcje subskrybcji, odwiedź stronę newsletter.mozdev.org.
Twoje chęci współpracy oraz komentarze są mile widziane. Prosimy kierować je na adres: newsletter-feedback@mozilla.org.
Obecnie Mozilla Links jest tłumaczony na język chiński (tradycyjny), czeski, holenderski, niemiecki, japoński i polski.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: marcoos.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →