Kilka dni temu zakończono prace nad FHS (Filesystem Hierarchy Standard) w wersji 2.3 . Na pracach tego ciała standaryzacyjnego opiera się struktura katalogów niejednej dystrybucji. Można się zatem spodziewać, że poczynione zmiany wejdą w życie podczas wydawania kolejnych wersji tychże dystrybucji. Większość zmian jest raczej kosmetyczna, nie licząc dwóch, które w zasadniczy sposób zmieniają układ katalogów z punktu widzenia zwykłego użytkownika/administratora.

Pierwsza zmiana to wydzielenie dedykowanego „services directory”, który wyląduje na dysku jako /srv. W domyśle katalog ten ma przechowywać pliki związane z udostępnianymi przez serwer usługami. Pod tym bardzo enigmatycznym stwierdzeniem kryje się (posiadająca już sporą historię) chęć ostatecznego rozprawienia się z mozaiką następujących katalogów:

  • /home/httpd/htdocs
  • /home/cvspublic
  • /home/cvs
  • /var/www
  • /var/cvs

Ze względu na fakt, że te katalogi często zawierają bardzo rozbudowaną strukturę i nierzadko zawierają pozycje, które logicznie kłócą się z zawartością katalogu nadrzędnego (/home, /var) zdecydowano się na przydzielenie dedykowanego katalogu. Dobrze, że na samym katalogu w zasadzie interwencja FHS się kończy. Jak sobie poukładamy klocki niżej (czy /srv/klient1/www, czy /srv/www/klient1), to już zadanie dla administratora.

Druga zmiana może być nieco bardziej dyskusyjna. Wprowadza ona bowiem katalog /media z przeznaczeniem do montowania urządzeń typu CDROM, czy też stacja dyskietek. Do tej pory nie było ustalonego miejsca dla tego typu urządzeń. Czasami znaleźć je można było w katalogu głównym (Debian), czasami w /mnt (RedHat, SuSE). Ponadto całość kłóciła się z historycznym przeznaczeniem /mnt, którym jest *tymczasowe* montowanie systemów plików. Zatem już niedługo nie /mnt/cdrom tylko /media/cdrom.

Jak powszechnie wiadomo, przyzwyczajenie jest dugą naturą człowieka, a ludzie nie lubią zmian. Mimo wszystko mam nadzieję, że standard zostanie zaakceptowany, gdyż porządkuje kilka spraw, które do tej pory „psuły” elegancki układ katalogów.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: elczupi.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →