Systemy kontroli wersji takie jak CVS, czy SVN są narzędziem niezwykle powszechnym w świecie opensource. Trudno znaleźć projekt, który by takowego nie używał. Istnieją do nich również ciekawe rozszerzenia ułatwiające orientację, np. webcvs, czy też generatory cvs digestów.
Brakowało dotąd jednak zbiorczych statystyk dla reprezentacyjnej części oss, istniały tylko pojedyńcze liczniki commitów i generatory raportów. Wiele miesięcy temu pojawił się CIA, projekt którego celem było właśnie stworzenie zbioru danych statystycznych o rozwoju otwartego oprogramowania. Nikt na początku nie wierzył w powodzenie tego pomysłu, chociażby ze względu na nakłady sprzętowe konieczne do zrobienia bazy danych na setki commitów i changelogów dziennie.

Dziś w CIA udział biorą 94 projekty skupiające 1093 autorów. Wśród największych z nich znajdziemy: KDE, GNOME, gentoo, pld, freebsd, gcc, glibc itp.. (sortowane wg. aktywności deweloperów)
Aktualnie CIA zbiera informacje o commitach do repozytoriów oraz innych zmianach (np. puszczaniu pakietów na buildery, albo zamykaniu błędów) i na ich podstawie segreguje pakiety, wg. aktywności dzisiejszej, wczorajszej, ogólnej i procentowej w skali całej bazy CIA. Dla każdego projektu zachowywane są w aktalogu ostatnie 10 zdarzeń wysłanych do CIA. Poza tym oferowane są również boty informujące o nadesłanych zdarzeniach na IRC (usługa dostępna w sieci freenode) oraz nagłówki RSS i XML z możliwością dostosowania stylów. Możliwe jest również podzielenie zdarzeń na grupy (tzw. katalogi), tak aby odróżnić np. commity do jednego modułu od commitów do drugiego, lub zlecenia na builder od commitów. Dla każdego z katalogów również są generowane statystyki zbiorcze i indywidualne. Przykładowe statystyki dla projektu wyglądają tak(KDE).
Autorom oferuje CIA podobne możliwości co projektom. Prowadzi dla nich zbiorcze statystyki aktywności oraz indywidualne. Zachowuje także ostatnie dziesięć zdarzeń podpisanych pseudonimem autora.
Prowadzone są również wewnętrzne statystyki, m.in. stosunek liczby commitów do innych zdarzeń, aktywność projektów na SourceForge w stosunku do innych oraz popularności każdej z form udostępniania nagłówków (RSS i XML).
Cały system został napisany w Pythonie z użyciem Twisted i Mysql. Aktualnie (od 20 stycznia) serwery CIA działają na PLD 2.0, dzięki uprzejmości Sergiusza Pawłowicza
Archiwalny news dodany przez użytkownika: djurban.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →