Z małym opóźnieniem udostępniamy pierwszy w tym roku odcinek wiadomości ze świata Debiana.
Nie rozwodząc się zbytnio, w imieniu trzech osób tłumaczących, zapraszam do lektury!

Witaj w pierwszym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Debian Weekly News jest już wydawany piąty rok – od 4 stycznia 1999 roku, kiedy to Joey Hess opublikował pierwszy odcinek. Richard Stallman napisał, że opuścił MIT 20 lat temu, aby stworzyć wolny system operacyjny, odmianę tego, którego używa obecnie tysiące ludzi. Wesołych Świąt dla wszystkich, którzy obchodzą prawosławne Boże Narodzenie 7 stycznia.
Koordynacja w projektach Wolnego Oprogramowania. Giampaolo Garzarelli oraz Roberto Galoppini napisali tekst dotyczący koordynacji w organizacjach o budowie modularnej i wykorzystali projekt Debian jako przykład. Według tekstu proces produkcji jest hierarchiczny mimo modularnej (prawie rozkładalnej) architektury oprogramowania.
Historia Umowy Społecznej. Raul Miller wyjaśnił, że historycznie Debian Free Software Guidelines traktowały o dystrybucji, a nie pisaniu oprogramowania, ponieważ oryginalnie Debian nie zamierzał pisać programów, a jedynie składać spójną dystrybucję bazującą na tym, co jest już dostępne.
Użytkowanie plików nagłówkowych jądra. Ben Armstrong zauważył, że kod źródłowy jego pakietu nie kompiluje się odpowiednio na architekturach innych niż i386 przy użyciu plików nagłówkowych jądra. Ben Collins doradził, żeby nie stosować tych plików nagłówkowych w programach użytkowych. John Hasler zasugerował aby włączyć do pakietu jedynie wymagane definicje z pliku nagłówkowego jądra.
Planet Debian. Scott James Remnant ogłosił powstanie Planet Debian, który kolekcjonuje najnowsze wpisy w blogach deweloperów Debiana i innych przyłączających się ludzi. Odczytuje wstawki RSS około 30 osób i działa podobnie do Planet GNOME.
Kolejna propozycja na temat non-free. Anthony DeRobertis sformułował kolejną propozycję na temat usuwania oprogramowania non-free z archiwów Debiana wraz z wydaniem sarge. Tym razem przygotowane zostało racjonalne uzasadnienie pozwalające zrozumieć ten problem.
Polityka Debiana R. Dirk Eddelbüttel opublikował szkic proponowanej polityki dla pakietów R w Debianie. W ciągu sześciu lat, odkąd członkowie projektu Debian opiekują się pakietami R dla Debiana, łączna liczba tych pakietów osiągnęła trzydzieści. Szkic skupia się na stanie aktualnym, gdyż archiwa bazowane na pakietach R, takie jak CRAN i BioConductor, przeżywają ogromny wzrost liczby swoich pakietów. Coraz więcej z nich może ostatecznie stać się pakietami Debiana.
List w sprawie dostosowania licencji. Roland Stigge doniósł o chęci obecnego opiekuna i wcześniejszego autora latex2html, aby zmienić jego licencję. Jest to konieczne, zanim pakiet ten trafi z powrotem do main, jednak prawdopodobnie będzie wymagana zgoda uniwersytetu Leeds, która jest dołączona do listu. Roland czeka na komentarze.
Zmiana szkicu APT-Howto. Gustavo Noronha Silva zastanawiał się nad przepisaniem APT Howto dla dystrybucji sarge. Główny nacisk powinien być położony na to, co jest ważne dla nowych użytkowników sarge’a, a niekoniecznie dla użytkowników unstable. Podkreśla on także zamiar użycia aptitude zamiast nieskomplikowanego apt-get.
Debian-Installer Beta 2. Joey Hess ogłosił, że debian-installer w archiwum Debiana został przemianowany na beta 2 dla architektury i386. Pliki udeb i obrazy instalacyjne zostały przekopiowane do testing, gdzie mogą być również przesyłane poprawki wymagane do przygotowania bety 2 dla innych portów. W tym momencie termin wydania portu MIPS został orientacyjne ustalony na 17 stycznia, a portu IA-64 na 12 stycznia. Port PowerPC wygląda na prawie skończony, ale nie ustalono jeszcze daty.
Obsługa XFS w instalatorze. Steve Langasek ogłosił, że po wielu próbach obraz do sieciowej instalacji z obsługą XFS jest dostępny do pobrania. Testowanie tego (nieusankcjonowanego, nieoficjalnego) obrazu jest mile widziane, włączając w to ludzi niespecjalnie zainteresowanych używaniem XFS. Domyślny obraz na płycie (pisząc linux zamiast xfs podczas startu płyty) powinien zachowywać się tak samo jak zwykłe codzienne obrazy.
Porównanie dystrybucji opartych na Debianie. Barry Smith opublikował swój piąty i za razem ostatni artykuł przeglądający komercyjne dystrybucje oparte na Debianie dla środowiska małych i domowych biur (SOHO). Artykuł opisuje Xandrosa 2.0 Deluxe i porównuje go do dystrybucji omówionych poprzednio, takich jak: Lindows 4.0, Lindows 4.5, Libranet i Mepis.
Częściowe zamrożenie GNOME. Jordi Mallach poprosił opiekunów pakietów GNOME dla Debiana, aby zamrozili wszystkie pakiety powiązane z pakietami meta-gnome2. Wymienił 13 pakietów, które borykają się z co najmniej jednym problemem. Każdy z nich stanowi powód, aby meta-gnome2 był poza dystrybucją testing, a jest to pakiet wymagany dla poprawnego funkcjonowania GNOME w sarge.
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

  • lftp — Arbitrary code execution.
  • ethereal — Several vulnerabilities.
  • screen — Group utmp exploit.
  • bind — Denial of service.
  • libnids — Buffer overflow.
  • mpg321 — Format string vulnerability.
  • nd — Buffer overflows.
  • Linux 2.4.18 — Local root exploit.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem dwn@debian.org.
Tłumaczenie: Bartosz Feński aka fEnIo, Kalina Detko, Marcin Paweł Kobierzycki.

Archiwalny news dodany przez użytkownika: fEnIo.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →