Dokładnie 20 lat temu, 5 stycznia 1984 roku Richard M. Stallman odszedł z MIT i rozpoczął prace nad wolnym systemem operacyjnym „GNU”. Z tej okazji RMS napisał artykuł pt. Społeczność wolnego oprogramowania po 20 latach – wielki, choć niekompletny sukces i co dalej?, w którym przypomina ideowe podstawy ruchu wolnego oprogramowania.

Stallman stawia pytanie o cel społeczności wolnego oprogramowania. Jeśli ma nim być sama w sobie popularyzacja GNU/Linuksa, to wiele dobrego robi dla tej sprawy dostępne na ten system oprogramowanie o zamkniętym kodzie.

Ale jeśli celem społeczności jest wolność, to wg Stallmana istnienie zamkniętych aplikacji dla GNU/Linuksa jest złe, gdyż sprawia, że programistom zaczyna brakować chęci na tworzenie ich wolnych odpowiedników. Stallman apeluje o szerokie zrozumienie kwestii wolności. Nawołuje też do używania wolnego oprogramowania, nawet jeśli konkretny wolny program nie oferuje pełnej funkcjonalności. Wówczas sam fakt używania software’u zachęca jego twórców do dalszej pracy.

Jak zwykle, można się z poglądami RMSa zgadzać lub nie, ale myślę, że warto poznać jego zdanie.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: marcoos.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →